Reklama

Karczewski: Dopiero teraz próbujemy realizować postulaty z Sierpnia’80

- My tak naprawdę dopiero w tej chwili próbujemy realizować to, co zostało podpisane 37 lat temu w Gdańsku podczas Porozumień Sierpniowych – powiedział w Gdańsku marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas uroczystości z okazji 37. rocznicy Sierpnia"80.

Marszałek Senatu uczestniczył w czwartek w Gdańsku w uroczystym posiedzeniu Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z okazji 37. rocznicy Sierpnia ’80 i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 29. rocznicy strajków z 1988 roku. "My tak naprawdę dopiero w tej chwili próbujemy realizować to, co państwo podpisaliście 37 lat temu" - mówił do zgromadzonych w sali "Akwen" związkowców i grupy Sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. W uroczystości uczestniczyli: Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda, Andrzej Kołodziej, Jerzy Kmiecik, Stefan Lewandowski i Tadeusz Fiszbach.

Karczewski powiedział, że część z 21 Postulatów z 1980 nie jest spełniona. Jako przykład niezrealizowanych postulatów podał np. ten dotyczący poprawy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. "Mamy jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie" - dodał. Powołując się na przewodniczącego gdańskiej Solidarności Krzysztofa Doślę przypomniał jeszcze niezrealizowane prawo do wolnych niedziel. Powiedział, że "wszystko trzeba zrobić, aby doprowadzić to do końca i ta sprawa na pewno będzie miała swój finał". Podkreślił natomiast, że udało się spełnić postulat o obniżeniu wieku emerytalnego. "Jest obniżony wiek emerytalny" - podkreślił.

Reklama

"Solidarność nie jest niczyją prywatną własnością"

Marszałek Senatu podziękował związkowi zawodowemu Solidarność za to, co wydarzyło się w sierpniu 1980 r. "Doszło do porozumienia, bardzo się cieszyliśmy, był festiwal Solidarności, trwał do 13 grudnia, taki wielki powiew wolności, niezależności i byliśmy dumni, że odzyskujemy wolność" - powiedział. "Później przyszedł stan wojenny, później kolejne porozumienie wokół Okrągłego Stołu, ale to porozumienie było już "kulawe", wszyscy, którzy marzyliśmy o pełnej wolności, zostaliśmy mocno przetrąceni" - zaznaczył.

Podkreślił, że "nie chce mówić tutaj o podziałach, dzieleniu, o niesolidarności, chce mówić o łączeniu, budowaniu naszej wspólnoty, chce mówić o Solidarności przed duże S". Zwrócił uwagę, że byli i są politycy, którzy mówią: "zawodowe związki na Powązki". "Związek zawodowy Solidarność, który wywalczył naszą wolność jest żywym dziedzictwem narodowym i ci, którzy uzurpują sobie prawo do prywatności mówią nieprawdę" - powiedział. "Związek zawodowy Solidarność nie jest niczyją prywatną własnością, jest własnością was i własnością nas i jest to nasz skarb narodowy" - podkreślił.

Zaznaczył, że "to święto powinno nas łączyć, (...) (ale) pojawiają się siły, które w tym wielkim dniu wielkiego święta wielkiej Solidarności chcą podzielić i musimy robić wszystko, żeby nie dać się podzielić, tak jak w wyborach, które odbyły się dwa lata temu". "Gdyby nie nasza jedność, nie połączenie sił prawicowych, nie uzyskalibyśmy zwycięstwa" - zauważył.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Karczewski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy