Reklama

Reklama

Kara dla Michała Cieślaka podtrzymana. Chciała jej posłanka Lewicy

Prezydium Sejmu nie było wyrozumiałe wobec byłego ministra Michała Cieślaka, który stracił stanowisko po tym, jak na jaw wyszły jego działania w sprawie naczelniczki poczty z Pacanowa. Władze Sejmu podtrzymały karę "zwrócenia uwagi", jaką nałożyła na polityka PiS parlamentarna Komisja Etyki Poselskiej.

O sprawie Michała Cieślaka zrobiło się głośno w czerwcu, gdy na jaw wyszły szczegóły jego rozmowy z naczelniczką poczty w Pacanowie. Kobieta miała poskarżyć się ówczesnemu ministrowi na drożyznę, a ten - w reakcji - wysłał na nią skargę, żądając jej zwolnienia. 

Ostatecznie to Cieślak, należący do Partii Republikańskiej, lecz wybrany z list PiS, stracił posadę w Radzie Ministrów, gdzie zajmował się samorządem. "Odpowiedzialność za przyszłość naszego obozu politycznego często wymaga podejmowania trudnych decyzji. Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu dziękuję za zaufanie i współpracę" - wyjaśniał wtedy polityk na Twitterze.

Reklama

Michał Cieślak ukarany. Powodem Pacanów i sprawa naczelniczki

Gdy temat Pacanowa nie znikał z serwisów informacyjnych, posłanka Lewicy Monika Falej złożyła wniosek o ukaranie Cieślaka do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej. "Jeśli od naczelniczki poczty wymaga się godnego reprezentowania stanowiska, to tym bardziej powinno się tego wymagać od ministra i posła (...). Posłowie jako przedstawiciele władzy ustawodawczej zobowiązani są do nienagannego zachowania, godnego powierzonego im zaufania społecznego" - stwierdziła w dokumencie.

Miesiąc później komisja ukarała zdymisjonowanego już Cieślaka "zwróceniem uwagi". We wtorek jej decyzję podtrzymało Prezydium Sejmu. - Osoba publiczna, która za krytyczne słowa wobec obecnej władzy, wykorzystując swoją pozycję partyjną, chce wpływać na zatrudnienie pracownic w Poczcie Polskiej, jest skandalem i zachowaniem niegodnym posła - powiedziała Interii Monika Falej.

W prezydium Sejmu zasiada marszałek tej izby Elżbieta Witek (PiS) oraz wicemarszałkowie: Włodzimierz Czarzasty (Lewica), Małgorzata Gosiewska (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Ryszard Terlecki (PiS) i Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska).

Michał Cieślak nadal jest posłem klubu PiS, a w rządzie zastąpił go Włodzimierz Tomaszewski, również członek Partii Republikańskiej.

Czytaj też: Nowe stawki dopłat. Rolnicy dostaną więcej pieniędzy. Kiedy pierwsze wypłaty?

Reklama

Reklama

Reklama