Reklama

Reklama

Kancelaria Prezydenta podsumowuje dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

Wzmacnianie bezpieczeństwa państwa i kreowanie pozytywnego wizerunku Polski, kształtowanie wspólnoty obywatelskiej i tożsamości narodowej, to cztery obszary działań prezydenta - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska w podsumowaniu dwóch lat prezydentury Andrzeja Dudy.

"Wszystkie działania pana prezydenta koncentrowały się na czterech obszarach. Na wzmacnianiu bezpieczeństwa i silnego państwa, również w rozumieniu gospodarczym; na kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju; na kształtowaniu wspólnoty obywatelskiej oraz na budowaniu tożsamości narodowej" - powiedziała Szymańska na konferencji prasowej.

Podkreśliła, że "wspólnota obywatelska to jest coś, co panu prezydentowi na sercu leży na pewno bardzo mocno". "Spotkania z obywatelami - w czasie prezydentury odbywało się ich bardzo wiele. 187 wizyt krajowych, dodatkowo 96 samodzielnych wizyt małżonki pana prezydenta. Pan prezydent odwiedził 52 powiaty" - wymieniała Szymańska. Dodała, że prezydent obecnie jest bardzo mocno zaangażowany m.in. w kampanię "Godny wybór", prowadzoną w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

Reklama

Poparcie dla 500 plus

Szymańska przypomniała także, że prezydent zaangażował się w powstanie i wdrożenie ustawy ustanawiającej program "Rodzina 500 plus". "Pan prezydent podziękował pani premier i pani minister rodziny Elżbiecie Rafalskiej za zrealizowanie wielkiego zobowiązania, za które również czuł się odpowiedzialny" - powiedziała.

Jak podkreśliła, inicjatywą prezydenta była nowelizacja ustawy dot. Programu 500 plus. Zmiany zmierzały do tego, aby fakt uzyskiwania świadczenia nie mógł być powodem obniżenia alimentów.

Szymańska dodała, że w Pałacu Prezydenckim odbyło się seminarium dotyczące monitoringu i pierwszych skutków obowiązywania tego programu. "Wsparcie rodziny jest działaniem, które pan prezydent stawia bardzo wysoko. Uważa, że rodzina stanowi najwyższą wartość i musi otrzymywać wszechstronne wsparcie ze strony Rzeczpospolitej" - powiedziała Szymańska.

Prezydentura w liczbach

Z wyliczeń Kancelarii wynika, że przez dwa lata prezydentury Andrzej Duda podpisał ponad 450 ustaw, skierował do Sejmu siedem wniosków o ponowne rozpatrzenie ustawy, a trzy razy wystąpił do TK o zbadanie zgodności regulacji z konstytucją.

Szymańska nawiązała też do działającego przy Kancelarii Prezydenta Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej tzw. "Duda Pomocy". "Przez te dwa lata wpłynęło do niego ponad 33 tys. 670 pism i maili, a pracownicy "Duda Pomocy" udzielili lub podjęli interwencje w ponad 15 tys. przypadków. Odbyli też ponad 3 700 rozmów telefonicznych i przyjęli ponad 4 tys. interesantów" - powiedziała.

Najważniejsze inicjatywy

Wśród najważniejszych inicjatyw prezydenta wymieniła ideę obywatelskiej debaty nad zmianami w konstytucji i wniosek o referendum w tej sprawie (ma się ono odbyć 11 listopada 2018 r. - PAP)

"Po raz pierwszy prezydent występuje z taką inicjatywą. Chce zapytać nasze dojrzałe społeczeństwo o sposób, w jaki powinna być zmieniona konstytucja. Wyjaśniając powody tej decyzji pan prezydent tłumaczył, że gdy obecnie obowiązująca konstytucja była przyjmowana, nie byliśmy w NATO, nie byliśmy w UE, nie określono jaki powinien być poziom wpływu prawa europejskiego na prawo polskie" - dodała.

NATO, ONZ i Trójmorze

Bilans dwóch lat prezydentury Andrzeja Dudy przedstawił także szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski, który wśród najważniejszych dokonań prezydenta wymienił: organizację szczytu NATO i wypełnianie jego postanowień, niestałe członkostwo w RB ONZ oraz szczyt Trójmorza.

"Chodzi nie tylko o sam szczyt (NATO) i jego decyzje, ale także o to, że udało się w pełni i sprawnie implementować jego postanowienia" - powiedział Szczerski na konferencji prasowej, przypominając stałą rotacyjną obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce, jednostek stacjonujących pod flagą sojuszu i w ramach dwustronnych porozumień z USA. Uznał to za "istotne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa".

"Polska została wybrana do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych (...) taką większością głosów, która pokazuje, że cieszy się prestiżem na całym świecie - 190 głosów na 192 możliwe" - powiedział Szczerski. "Chodzi nie tylko o samo miejsce, ale także o sposób wyboru" - dodał.

"Trzecią rzeczą niezwykle istotną jest szczyt Trójmorza połączony z wizytą pana prezydenta Donalda Trumpa. To jest wydarzenie, które jest w pewnym sensie pigułką tego, na czym polega polityka zagraniczna pana prezydenta, bo było wydarzeniem jednocześnie regionalnym, jak i globalnym" - mówił Szczerski.

Zwrócił uwagę, że Andrzej Duda odbył 50 zagranicznych wizyt, w tym po raz pierwszy jako prezydent odwiedził Afrykę, przyjął blisko 40 głów państw.

Ambasadorzy i wnioski o obywatelstwo

Szef gabinetu prezydenta odniósł się również do obsady stanowisk ambasadorskich. "Statystyka jest tutaj nieubłagana. 150 wniosków pan prezydent podpisał, jeśli chodzi o wymianę ambasadorów. Jeśli chodzi o odwołanie i powołanie nowych ambasadorów polskich 150 takich wniosków zostało przez pana prezydenta w ciągu ostatnich dwóch lat podpisanych, kilkadziesiąt nowych ambasadorów także zostało tutaj w Polsce przyjętych listami uwierzytelniającymi" - powiedział Szczerski.

Dodał też, że ostatnie dwa lata to ponad 4 tys. wniosków o polskie obywatelstwo, które spłynęły do prezydenta.

"W tym roku już ponad 2,7 tys. wniosków do pana prezydenta wpłynęło o to, żeby stać się Polakiem i Polką. I to jest bardzo pocieszające, że pan prezydent może tego typu - z racji uprawnień - decyzje podejmować. W tym sensie także jest nas coraz więcej, dlatego że ludzie z różnych części świata proszą o polskie obywatelstwo; chcą być obywatelami Rzeczypospolitej" - powiedział Szczerski.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Wśród priorytetów prezydenta Szczerski wymienił także wsparcie polskich firm działających za granicą, a także innowacyjnych biznesów tworzonych przez młodych ludzi.

"Prezydent bardzo silnie wspierał polskich przedsiębiorców działających na rynkach zagranicznych. Jednym z priorytetów jest wsparcie globalnego wymiaru polskiej gospodarki. Polska jest dzisiaj krajem, które ekspanduje międzynarodowo" - mówił.

Szczerski wskazał, że w wielu miejscach na świecie, mimo iż polskie firmy działają na własną rękę, potrzebne jest wsparcie władzy publicznej. Ocenił, że taka pomoc jest niezwykle pomocna w nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

Minister zaznaczył, że tak się działo m.in. w Meksyku, czy Etiopii gdzie podpisano wiele umów gospodarczych. Dodał, że we wrześniu prezydent Duda jedzie do Kazachstanu, gdzie będzie gospodarzem polskiego dnia na międzynarodowej wystawie Expo w Astanie.

Szczerski podkreślił, że prezydent wspiera też młodych, innowacyjnych przedsiębiorców (startupy). Dodał, że w Pałacu Prezydenckim regularnie odbywają się spotkania i konferencje promujące taki rodzaj aktywności gospodarczej, a młodzi biznesmeni biorą udział w wizytach zagranicznych prezydenta.

Intensywna i znacząca prezydentura

"To jest prezydentura niezwykle intensywna i niezwykle znacząca; wiele rzeczy, które wydarzyły się w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce, wydarzyły się decyzją prezydenta lub z jego inicjatywy" - powiedział minister.

"To jest niezwykle istotny wniosek z tych dwóch lat, że pan prezydent kształtuje aktywnie polską politykę, kształtuje aktywnie polskie państwo, kształtuje aktywnie polską przestrzeń publiczną, kształtuje aktywnie polską tożsamość, polskie rozumienie naszej własnej historii, kształtuje bardzo aktywnie naszą pozycję międzynarodową, kształtuje bardzo aktywnie poziom naszego bezpieczeństwa" - mówił szef gabinetu prezydenta na konferencji prasowej.

Szczerski podkreślił też, że prezydent zawsze powtarza, iż przede wszystkim musi wypełnić obietnice dane Polakom. W jego ocenie prezydent robi to bardzo konsekwentnie. "Tak, żeby można było z każdym kolejnym rokiem powiedzieć, że jest w tej sprawie dużo bardziej zaawansowany" - dodał.

Szczerski powiedział, że prezydent ma mapę Polski, na której skrupulatnie odznacza "każdy kolejny powiat, każde kolejne miejsce, które odwiedził". "I obiecał, że będzie w całej Polsce w czasie tych pięciu lat" - podkreślił.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że to samo dotyczy listy spraw, którą Andrzej Duda przedstawił Polakom w swoim orędziu. "Tam też po prostu są punkty, które musimy mu pomóc mu zrealizować, a prezydent jest zdeterminowany, żeby je zrealizować" - dodał Szczerski.

W niedzielę minęły dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy; swoją pięcioletnią kadencję rozpoczął 6 sierpnia 2015 r. od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama