Reklama

​Kamiński: Wyniki audytu w spółkach najwcześniej za kilka tygodni

Wyniki audytu spółek Skarbu Państwa będą najwcześniej za kilka tygodni - powiedział w środę minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Dodał, że główna część materiałów ze spółek spłynęła; do końca tygodnia ma dotrzeć komplet materiałów do analizy.

"Do końca miesiąca spółki miały czas. Główna część już materiałów napłynęła, ale jeszcze nie wszystkie. Czekamy w tych dniach. Mam nadzieję, że do końca tygodnia będziemy mieli komplet materiałów do analizy" - mówił dziennikarzom w Sejmie Kamiński.   

Pytany przez dziennikarzy, kto nie dostarczył jeszcze materiałów, podkreślił, że "nie może teraz tego powiedzieć, bo być może dokumenty są w drodze". "Zakładam, że w najbliższych dniach do mnie te materiały trafią i dopiero wtedy rozpocznie się analiza. To będzie poważna analiza i ona wymaga czasu" - dodał.   

Reklama

Kamiński podkreślił, że nie poda żadnej "konkretnej daty", ale - jak mówił - wyniki analizy będą znane jesienią. "Wyniki będą najwcześniej za kilka tygodni. Chcemy pracować szybko, natomiast to nie będą wyniki z godziny na godzinę i z dnia na dzień" - wyjaśniał. "To są poważne sprawy" - zaznaczył.   

Tłumaczył, że analizie zostaną poddane dwa lata "działania spółek i zawierania umów". "To jest rok 2015, 2016. Chcemy zobaczyć, co się działo w tym roku w spółkach, kiedy doszło do zmiany władzy, jak pod koniec swoich rządów Platforma nadzorowała spółki, co z tego wynikało i jak to wygląda pod nowymi rządami" - powiedział.   

Kamiński zapewnił, że zostaną wyciągnięte "wszelkie konsekwencje", jeśli - jak mówił - stwierdzone zostaną "jakiekolwiek nadużycia czy sytuacje patologiczne". "Na podstawie tych analiz będą też typowane kontrole CBA" - dodał.   

Kamiński pytany był też o sytuację w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. "Wczoraj było posiedzenie komisji (obrony narodowej) w tej sprawie. Wiem, że ministerstwo obrony dokonało audytu we własnym zakresie. Również będziemy tego audytu dokonywali. Natomiast wczoraj była informacja źródłowa przedstawiona posłom z komisji obrony, tak że tutaj proszę zajrzeć do stenogramów z komisji, tam - z tego, co wiem - padło szereg konkretnych informacji" - mówił minister. 

Dodał, że jeśli MON podejrzewa, że doszło do złamania sprawa, to "jest oczywiste, jest obowiązkiem ministra, czy odpowiednich organów zawiadomić prokuraturę".   

Minister Antoni Macierewicz w trakcie wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej zarzucał rządom PO, że dopuściły do nadużyć i nieprawidłowości w państwowej zbrojeniówce.   

Kilka tygodniu temu premier Beata Szydło spotkała się z ministrami ws. audytu w spółkach Skarbu Państwa. Jak informował rzecznik rządu Rafał Bochenek, zleciła ona ministrom, by przyjrzeli się funkcjonowaniu podległych im spółek, przeanalizowali działalność zarządów.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy