Reklama

Kalendarz dni wolnych od nauki w 2023 roku. Ferie, wakacje, święta

Ferie zimowe, przerwy świąteczne i wakacje to tylko część dni wolnych od nauki w 2023 roku. Kiedy czeka uczniów najbliższe wolne od szkoły? Kiedy wypadają ferie, a kiedy wakacje? Jak prezentuje się kalendarz dni wolnych od nauki na 2023 rok?

Wraz z początkiem 2023 roku i zakończeniem bożonarodzeniowej przerwy świątecznej uczniowie zaczynają odliczać czas do kolejnego wolnego od szkoły. Już niedługo czekają nas ferie zimowe, potem Święta Wielkanocne, a jeszcze później wakacje. Kiedy dokładnie nie będzie trzeba chodzić do szkoły? Przedstawiamy kalendarz dni wolnych od nauki w 2023 roku.

16 stycznia - 26 lutego. Ferie zimowe 2023


Ferie zimowe 2023 odbywać się będą od 16 stycznia do 26 lutego. W tym okresie województwa zostaną podzielone na 4 grupy, które odpoczną od szkoły w różnych terminach. Ma to na celu zmniejszenie natłoku ludzi w najpopularniejszych w okresie zimowym obiektach. Terminarz ferii zimowych wygląda następująco:

Reklama

  • 16-29 stycznia - województwo lubelskie, śląskie, łódzkie, podkarpackie i pomorskie,
  • Od 23 stycznia do 5 lutego ferie zimowe mają uczniowie z województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego,
  • 30 stycznia-12 lutego - województwo kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, świętokrzyskie oraz małopolskie,
  • 13-26 lutego - województwo dolnośląskie, zachodniopomorskie, mazowieckie i opolskie.

6-11 kwietnia. Wiosenna przerwa świąteczna

Po feriach zimowych uczniów czekają prawie dwa miesiące oczekiwania na kolejne wolne. Na szczęście wiosną otrzymają kolejny tydzień wolnego w ramach wiosennej przerwy świątecznej. Związana jest ona z Wielkanocą, która wypada 9 kwietnia.

Wiosenna przerwa świąteczna rozpocznie się już 6 kwietnia, w Wielki Czwartek. Trwać będzie natomiast aż do 11 kwietnia.

1-3 maja. Majówka 2023

Kilka tygodni po Wielkanocy czeka nas wszystkich majówka. Jest to okres związany z dwoma dniami wolnymi od pracy i szkoły. Dotyczy to Święta Pracy - 1 maja oraz Święta Konstytucji 3 maja. W 2023 roku święta te wypadają w poniedziałek i środę. Wynika z tego, że uczniowie oraz nauczyciele będą mogli korzystać z długiego weekendu.

Matura 2023. Egzamin ósmoklasisty 2023

Po majówce uczniów ostatnich klas czekać będą egzaminy sprawdzające. Ósmoklasiści oraz maturzyści zdawać będą testy, od których zależeć będzie ich dalsza edukacja. Przyszli absolwenci szkoły średniej zmierzą się z maturą już od 4 maja. Ostatni obowiązkowy egzamin pisemny odbędzie się 8 maja. Oznacza to, że uczniowie niższych klas szkół średnich mają dłuższą majówkę. Będzie ona dla nich trwać półtora tygodnia.

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych do zdawania egzaminów mają nieco więcej czasu. W ich przypadku testy sprawdzające zaplanowane są w dniach 23-25 maja. W ciągu tych trzech dni uczniowie niższych klas nie pojawiają się w szkołach.

8 czerwca. Boże Ciało 2023

Boże Ciało zawsze organizowane jest w czwartek. W 2023 roku wypadnie ono 8 czerwca. Czy jest więc szansa, że uczniowie dzień po tym święcie również będą mieć wolne od nauki? Mimo iż nie jest to dzień wolny od pracy, wszystko zależy od dyrekcji danej placówki. Informacje na temat dodatkowego dnia wolnego zostaną ogłoszone w danej szkole bliżej nadejścia Bożego Ciała.

23 czerwca. Wakacje 2023

Czerwiec oprócz Bożego Ciała niesie uczniom upragnione zakończenie roku szkolnego. Już 23 czerwca rozdane zostaną świadectwa i rozpoczną się wakacje. Uczniowie będą korzystać z dwóch miesięcy wolnego, a rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego czeka ich dopiero 4 września. Na wakacje wcześniej udadzą się maturzyści. Dla nich zakończenie roku szkolnego zaplanowane jest na 28 kwietnia.

14 października. Dzień nauczyciela 2023

Nowy rok szkolny 2023/2024 to nowe powody do organizacji dni wolnych od nauki. Pierwszą taką okazją jest Dzień Edukacji Narodowej, znany bardziej jako Dzień Nauczyciela. Świętuje się go każdego roku 14 października. W 2023 roku dzień ten wypada w sobotę. Możliwe jednak, że liczne występy i akademie z tej okazji zostaną zaplanowane już na piątek. Wtedy to nie odbywają się w szkołach zajęcia dydaktyczne.

1 listopada. Wszystkich Świętych 2023

Już na samym początku listopada uczniów czeka dzień wolny od zajęć. Wszystko z powodu święta Wszystkich Świętych, obchodzonego 1 listopada. Jest dniem ustawowo wolnym od pracy, który w tym roku wypadnie w środę. Istnieje szansa, że dyrektorzy szkół zdecydują się na jeden dodatkowy dzień wolnego. Zwykle jest nim 2 listopada - Zaduszki.

11 listopada. Święto Niepodległości 2023

Święto Niepodległości obchodzone jest każdego roku 11 listopada. Tym razem wypadnie ono w sobotę. Jest to jeden z nielicznych dni w roku, który nie da uczniom dodatkowego dnia wolnego od szkoły.

23 grudnia-1 stycznia. Zimowa przerwa świąteczna 2023

Zimowa przerwa świąteczna organizowana jest tuż przed Wigilią - 23 grudnia. Dzień ten wypada w sobotę. Przerwa trwać będzie aż do Nowego Roku, który w 2024 roku będzie w poniedziałek. Oznacza to, że uczniowie rozpoczną naukę po przerwie dopiero od wtorku, 2 stycznia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kalendarz | dni wolne | ferie zimowe | majówka | wakacje | matura | egzamin ósmoklasisty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy