Reklama

Reklama

Kaczyński spotkał się z władzami Polski Razem. "Koalicja mocno scementowana"

Dyskutowaliśmy o najbardziej palących problemach politycznych, takich jak reforma wymiaru sprawiedliwości - powiedział w czwartek prezes Polski Razem Jarosław Gowin, potwierdzając fakt spotkania w środę władz jego partii z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Niewiele mogę o tym spotkaniu powiedzieć poza tym, że spotkanie odbyło się oczywiście w bardzo miłej atmosferze. Pan prezes Jarosław Kaczyński przyjął zaproszenie prezydium, władz Polski Razem. Rzeczywiście dyskutowaliśmy o dalszej współpracy, dyskutowaliśmy o tych najbardziej palących problemach politycznych, takich jak kwestia reformy wymiaru sprawiedliwości" - powiedział Gowin na konferencji prasowej w Bydgoszczy.

Szef Polski Razem zaznaczył, że jego zdaniem "koalicja jest mocno scementowana".

Gowin pytany, czy poruszano sprawę zapowiadanego przez niego tworzenia szerokiego ugrupowania, powiedział: "tak, pan prezes był przeze mnie szeroko informowany, że taka partia powstanie"

Reklama

"Już w najbliższych dniach przekażemy informację jakie środowiska będą stanowić trzon nowej partii, chociaż chcę podkreślić, że w przyszłości na pewno będą dołączać do niej nowi politycy i nowe środowiska zarówno polityczne, jak i samorządowe. Natomiast bardzo mocno chcę podkreślić, że od początku zaplanowaliśmy powstanie tej nowej siły politycznej jako wzmocnienie obozu Zjednoczonej Prawicy" - mówił wicepremier.

Gowin stwierdził, że obóz Zjednoczonej Prawicy poszerzy się o nowe, ważne środowiska o profilu bardziej wolnorynkowym.

"Taka wolnorynkowa prawica dzisiaj w Polsce jest rozproszona. Pora na scalanie zwolenników wolnego rynku, swobodnej konkurencji, niskich podatków, prywatnej własności. Z jednej strony scalenie, a z drugiej strony wejście pod ten wielki namiot jakim jest Zjednoczona Prawica" - podkreślił.

Gowin w kwestii projektów prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa wskazał, że trzeba poczekać na odpowiedź prezydenta na postulaty przedstawione przez prezesa PiS w imieniu całej koalicji rządowej.

"Wygląda na to, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby osiągnąć porozumienie. Ja nie mam wątpliwości, że projekt prezydencki wolny jest od wad, które spowodowały, że pan prezydent słusznie w naszym przekonaniu zawetował poprzednie dwie ustawy. Wyborcy wyraźnie oczekują od obozu Zjednoczonej Prawicy dwóch rzeczy: po pierwsze głębokich reform, chcę zapewnić, że te głębokie reformy, także wymiaru sprawiedliwości, nastąpią, ale po drugie - wyborcy oczekują od nas jedności" - ocenił.

Prezes Polski Razem przyznał, że "to oczekiwanie w ostatnich tygodniach, miesiącach wystawione było na lekką próbę". "Mam wrażenie, że zbliżamy się do takiego momentu, że przejdziemy przez to zawirowanie" - powiedział Gowin.

Podkreślił, że zna propozycje przedstawione przez PiS prezydentowi i "kierunkowo je akceptuje".

"Natomiast za nim zajmę oficjalne stanowisko chciałbym, tak jak my wszyscy w obozie Zjednoczonej Prawicy, znać stanowisko pana prezydenta. Jeżeli pan prezydent zaakceptuje te poprawki, to moim zdaniem uchwalenie obu ustaw - o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, będzie kwestią najbliższych tygodni" - powiedział prezes Polski Razem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy