Reklama

Kaczyński przekazał "trzynastkę" na cele charytatywne. Kogo wsparł?

"Jarosław Kaczyński przeznaczył trzynastą emeryturę na wykup koni z rzeźni, a po zwróceniu się z prośbą przez Dalej Razem, zajmującą się osobami z autyzmem, wspomógł dodatkowo także fundację" - poinformował w środę zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

Wcześniej Radio Zielona Góra przekazało informację, że prezes PiS, zgodnie z zapowiedzią, przekazał swoją trzynastą emeryturę na cele charytatywne. Według radia, środki miały zasilić konto stowarzyszenia Dalej Razem, które zajmuje się osobami z autyzmem.

Zastępca rzecznika PiS podkreślił, że prezes partii, po wpłynięciu trzynastej emerytury, wpłacił ją na cele charytatywne. "Prezes PiS wpłacił trzynastą emeryturę na ratowanie koni i wykup zwierząt z rzeźni" - poinformował Fogiel.

"Już po wpłacie przyszła prośba z fundacji Dalej Razem, która pomaga osobom z autyzmem i wówczas prezes uznał, że wspomoże fundację dodatkowymi środkami, które nie pochodziły z jego trzynastej emerytury" - dodał zastępca rzecznika PiS.

Reklama

"To zaszczyt"

Prośbę o wsparcie Fundacji wystosował pan Jerzy, ojciec 15-letniego podopiecznego stowarzyszenia Dalej Razem, które zajmuje się osobami autystycznymi.

"Zauważyłem na stronie internetowej, że pan prezes Kaczyński chce swoją trzynastą emeryturę przeznaczyć na cele charytatywne. Stwierdziłem, że napiszę i może choć część pieniędzy przeznaczy (prezes PiS - przy. red.) na nasze stowarzyszenie" - powiedział pan Jerzy w rozmowie z Radiem Zielona Góra.

Jednak jak przyznał, fakt, że Kaczyński przelał pieniądze właśnie na konto Dalej Razem, zaskoczył go. "No powiem, bardzo wielkie zdziwienie, zaskoczenie. Wręcz powiem, nawet w tej chwili łzy mi się na oczy cisną" - mówił pan Jerzy, dodając, że zdaje sobie sprawę, że takich stowarzyszeń jest cała masa i dokonanie wyboru nie jest łatwe.

"Tym bardziej to zaszczyt" - stwierdził.

Jak informuje Radio Zielona Góra, stowarzyszenie Dalej Razem prowadzi szkołę i przedszkole dla osób autystycznych. W planach ma także uruchomienie hostelu w Sulechowie.

"Trzynastka" także dla Kaczyńskiego


Jarosław Kaczyński już w 2014 r. otrzymał prawo emerytalne. Jednak świadczenie zaczął pobierać dopiero od 2016 r. - taka informacja pojawiła się wówczas w oświadczeniu majątkowym prezesa PiS.

Kaczyńskiemu tak jak innym emerytom przysługiwała tzw. trzynasta emerytura - jednorazowy dodatek dla emerytów w wysokości 1100 zł brutto, (888,25 zł na rękę). Świadczenie zostało wypłacone w maju.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama