Reklama

Reklama

Joanna Mucha ujawniła plan dla opozycji

"Jest dzisiaj konieczność, by określić plan na kolejne 25 lat; to nasze pokolenie, pokolenie czterdziestolatków powinno wziąć na siebie trud jego przygotowania" - powiedziała posłanka PO Joanna Mucha. Dodała, że przygotowała założenia takiego programu i przedstawi go liderom opozycji. Nie wszyscy jednak członkowie jej partii przyjęli z zadowoleniem propozycje posłanki.

"Transformacja ustrojowa się skończyła. Po dwóch latach rządów PiS widzimy, że jesteśmy zawracani z tego dorobku, który przyniosła nam transformacja ustrojowa" - mówiła we wtorek, na konferencji prasowej w Sejmie.

W jej ocenie "jest dzisiaj konieczność, żeby określić plan na kolejne 25 lat". "To nasze pokolenie, pokolenie czterdziestolatków, powinno wziąć na siebie trud przygotowania takiego planu, programu i przekonania Polaków do jego realizacji" - zaznaczyła.

Dlatego - jak mówiła - przygotowała założenia takiego programu. Zapowiedziała, że będzie chciała przedstawić go liderom partii opozycyjnych. "Dzisiaj miałam szansę spotkać się z przewodniczącym Grzegorzem Schetyną, jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie jutro, żeby porozmawiać o konkretnym programie" - dodała.

Reklama

Według niej Schetyna przyjął jej propozycje "z dużym zainteresowaniem". "Zaproponowałam, żebym mogła przedstawić te założenia na naszej Radzie Programowej 21 października" - dodała.

Reakcja lidera PO

Schetyna, pytany przez PAP o propozycję Muchy uznał, że to "ciekawy materiał". "Bardziej oceniłbym go jako wizję, pewnego rodzaju spojrzenie na przyszłość" - dodał przewodniczący PO. "To taki zarys programu. Przekażemy go do komisji programowej, bo przygotowujemy program na 21 października" - podkreślił.

Schetyna potwierdził w rozmowie z PAP, że dojdzie do jego spotkania z Joanną Muchą. Pytany o propozycję Muchy zaprezentowania założeń na październikowej konwencji odparł, że "jej scenariusz będzie pisał zespół programowy".

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec powiedział PAP, że klub PO "nie miał jeszcze okazji zapoznać się z propozycjami Joanny Muchy". "Dwa tygodnie temu rozmawialiśmy o kwestiach programowych, odbywały się również spotkania różnych gremiów decyzyjnych, zarządu czy zespołu programowego w sprawach programu. Do tej pory nie mieliśmy okazji się z tym zapoznać, więc dobrze by było, by w tych gremiach te przemyślenia zostały zaprezentowane" - podkreślił.

Grabiec przypomniał, że od kilku miesięcy trwają prace nad programem PO. "Jeśli posłowie mają ciekawe pomysły to z całą pewnością warto to wykorzystać. My się temu przyjrzymy, co pani poseł przygotowała" - zadeklarował.

Krytyczny Neumann

"Platforma Obywatelska ma program "Polski po PiS", przyjęty w zeszłym roku na konwencji w Gdańsku, znajduje się na stronie PO" - z kolei w ten sposób szef klubu PO Sławomir Neumann odniósł się do wtorkowej inicjatywy posłanki PO Joanny Muchy, która ma pomysł na program dla opozycji.

Joanna Mucha poinformowała we wtorek, że przygotowała tezy do programu całej opozycji - takiego, który pozwoli jej wygrać wybory parlamentarne za dwa lata. "Jestem zdeterminowana do tego, żeby prowadzić prace nad tym programie" - podkreśliła Mucha. Posłanka o swej inicjatywie rozmawiała we wtorek z szefem PO Grzegorzem Schetyną i umówiła się z nim na jeszcze jedno spotkanie - w środę. Mucha chciałaby podobne rozmowy odbyć m.in. z liderami Nowoczesnej Ryszardem Petru i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

"Nie wiem co pani poseł Mucha robiła w ostatnich miesiącach, poza pisaniem książki, być może teraz kolejnej książki" - powiedział Neumann dziennikarzom w Sejmie. Przypomniał, że w październiku zeszłego roku Platforma przyjęła na konwencji w Gdańsku nową deklarację programową. "Jest zawieszony na stronie Platformy, można się z nim zapoznać. Jak już pani poseł Mucha ma z tym problem, to mogę wskazać miejsce" - dodał szef klubu PO.

Samowolka Muchy. Co to oznacza?

Zwrócił także uwagę, że PO pracuje nad programem na przyszłoroczne wybory samorządowe, który ma zostać przyjęty na konwencji w Łodzi 21 października. "Rozumiem, że są jakieś głosy indywidualne, które mają dodatkowo wzmocnić ten projekt. To dobrze" - zaznaczył Neumann.

Pytany, czy dla Joanny Muchy jest jeszcze miejsce w klubie PO, podkreślił, że Platforma jest "partią wolności". "Mamy ludzi, którzy tę wolność traktują w bardzo, czasami, otwarty sposób. Czekam na ten materiał, bo może jakieś ciekawe jedno, czy dwa przemyślania tam będą. Natomiast program partii tworzy się w oparciu o ekspertów, o duże zespoły ludzi, którzy pracują i przewidują też konsekwencje też poszczególnych działań" - mówił polityk.

Dodał, że program PO ma "zdefiniować "Polskę po PiS"", którą zbudują Platforma i jej koalicjanci. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy