Reklama

"Jestem zdziwiony". Piotr Müller reaguje na słowa Jakiego

- Trudno nazwać zwycięstwem to, że pieniądze miały dawno być, Polska zgodziła się na jakieś upokarzające do tej pory kompromisy, krok po kroku oddawała ważne części swojej suwerenności, w zamian miały być pieniądze, a do tej pory mamy bałagan ustrojowy, niedokończoną reformę sądów, a nie mamy pieniędzy. Trudno nazwać to sukcesem - mówił europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki, odnosząc się do uzyskania przez Polskę środków unijnych. Te słowa skomentował Piotr Müller. "Jestem zdziwiony" - zaznaczył rzecznik rządu we wpisie na Twitterze. Europoseł także odpowiedział.

W czwartek europoseł, polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki był gościem Radia Plus. Mówił m.in. o rozmowach ws. środków unijnych. 

Patryk Jaki uderza w politykę rządu. Piotr Müller odpowiada

- Różnica pomiędzy nami a frakcją bankową w PiS-ie polega na tym, że my nie zakładamy dobrej woli tamtej strony - powiedział.

Przyznał, że przez "frakcję bankową" rozumie premiera Mateusza Morawieckiego i jego otoczenie. - Widać, że oni nie rozumieją tej polityki europejskiej, tej gry i dlatego odnosimy wszyscy na tym tle porażki, bo trudno nazwać zwycięstwem to, że pieniądze miały dawno być, Polska zgodziła się na jakieś upokarzające do tej pory kompromisy, krok po kroku oddawała ważne części swojej suwerenności, w zamian miały być pieniądze, a do tej pory mamy bałagan ustrojowy, niedokończoną reformę sądów, a nie mamy pieniędzy. Trudno nazwać to sukcesem - powiedział Jaki.

Reklama

Słowa europosła Jakiego skomentował na Twitterze rzecznik rządu. "Jestem zdziwiony słowami Patryka Jakiego, że Polska nic nie uzyskała" - napisał.

"Przypominam, że w zakresie umowy partnerstwa zostały zaakceptowane programy i wypłacone zaliczki. Ponad 2,5 mld zł. W tym na infrastrukturę. Lada moment kolejne. Nie ma blokady głównych środków UE. To narracja PO" - dodał. Do wpisu rzecznik rządu załączył grafikę z informacją: "Wszystkie 16 programów regionalnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 zostało zatwierdzonych przez Komisję Europejską".

Patryk Jaki "zaskoczył" Müllera. Odpowiedział Puda

Patrykowi Jakiemu odpowiedział także minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. "Do dnia 7 grudnia wpłynęły do Polski zaliczki w ramach ośmiu programów operacyjnych na łączną kwotę 545,9 mln euro, czyli ponad 2,5 mld zł" - napisał na Twitterze i szczegółowo podał część wydatków.

"W ramach pozostałych funduszy unijnych dla Polski z tytułu należnych zaliczek wpłynie dodatkowo 564,4 mln euro" - przekazał Puda. "Łącznie w ramach 5 krajowych, 16 regionalnych oraz 4 programów Interreg do końca br. powinny wpłynąć zaliczki stanowiące 1,5 procent alokacji UE tj. 1,110 mld euro" - poinformował. 

Jaki odpowiada: Wasza wspólna narracja z PO

Pod wpisem rzecznika rządu swoją odpowiedź zamieścił także Patryk Jaki.

"WRF to akurat coś, co Polska miała, więc trudno mówić o UZYSKANIU czegokolwiek" - zwrócił uwagę. "No, poza obłożeniem go mechanizmem oceny ideologicznej. To Polska rzeczywiście UZYSKAŁA. A miała prawo weta. Konieczność zgody na ten mechanizm to rzeczywiście wasza wspólna narracja z PO" - dodał Jaki.

"Co do 2,5 mld, które dostaliśmy, to nic w porównaniu do kosztów pakietu klimatycznego F55 - 2,4 bln i kamieni milowych z KPO" - stwierdził w kolejnym komentarzu. Jak dodał, "całe szczęście nie wszyscy w Zjednoczonej Prawicy się na to zgodzili i na tym trzyma się jeszcze wiarygodność i siła całego obozu". "Ważne, aby nie powtarzać tych samych błędów" - podkreślił.

Czytaj też: Tej zimy mogą posypać się wysokie kary. Niektórzy zapłacą nawet kilka tys. zł

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Patryk Jaki | Unia Europejska | Grzegorz Puda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy