Reklama

Jest termin uroczystości pogrzebowych Jana Olszewskiego

Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego będą dwudniowe - Odbędą się w piątek i w sobotę. Miejscem pochówku będą Powązki Wojskowe - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Żałoba narodowa potrwa od północy z czwartku na piątek do godz. 19 w sobotę - poinformował Dworczyk.

"Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie KPRM, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów" - mówił Dworczyk podczas wtorkowego briefingu.

Jak dodał, uroczystości pogrzebowe będą dwudniowe i odbędą się w najbliższy piątek i sobotę. "Miejscem pochówku pana premiera Olszewskiego będą Powązki Wojskowe" - poinformował Dworczyk.

Zaznaczył jednocześnie, że wszystkie szczegóły związane z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną.

Reklama

Trumna zostanie wystawiona w Kancelarii Premiera

Dworczyk, odnosząc się do harmonogramu uroczystości pogrzebowych poinformował, że w piątek o godz. 9 do KPRM zostanie przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego i zostanie ona wystawiona w hallu KPRM.

"Między godz. 10 a 19 w najbliższy piątek będzie można (...) oddać hołd śp. premierowi Olszewskiemu w hallu KPRM" - powiedział Dworczyk. 

W piątek o godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji premiera Olszewskiego a następnie trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Pogrzeb w sobotę

"Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela a następnie między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy" - poinformował szef kancelarii premiera.

Następnie - jak dodał Dworczyk - na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

Dwudniowa żałoba narodowa

Szef KPRM poinformował również, że została podjęta decyzja pomiędzy premierem Mateuszem Morawiecki a prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ogłoszenia żałoby narodowej.

"Żałoba (narodowa po śmierci Jana Olszewskiego - PAP) będzie miała miejsce w piątek i w sobotę: od północy w nocy z czwartku na piątek do godz. 19 w sobotę" - ogłosił Dworczyk.

Jan Olszewski zmarł w czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy