Reklama

Jest następca bpa Edwarda Janiaka. Bp Damian Bryl nowym biskupem kaliskim

Bp Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany biskupem kaliskim. Decyzję papieża Franciszka ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska.

Poprzedni biskup kaliski Edward Janiak został odsunięty od kierowania diecezją w czerwcu 2020 r. Miało to związek z dochodzeniem w sprawie zaniedbań, jakich miał dopuścić się bp Janiak. Zgłoszenie w jego sprawie wystosował delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak po filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", z którego wynikało, że ordynariusz kaliski tuszował przypadki pedofilii wśród księży. Wcześniej o nadużyciach ze strony bpa Janiaka informował Stolicę Apostolską ks. Piotr Górski, ówczesny rektor seminarium w Kaliszu. 

Po odsunięciu bpa Janiaka decyzją papieża obowiązki administracyjne w diecezji kaliskiej przejął metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. 

W październiku Franciszek przyjął rezygnację bpa Janiaka. Od tego momentu abp Ryś zarządzał diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante.

Reklama

52-latek nowym ordynariuszem

Bp Damian Bryl dotychczas pełnił obowiązki biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Jego sylwetkę przypomina biuro prasowe Episkopatu.

Bp Bryl pochodzi z Jarocina, ma 52 lata. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r.

W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej.

W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.

Po powrocie do Polski ks. Bryl został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.

Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku "Katecheta" (do 2006).

W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Sakra biskupia

Dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos ("Miłość Chrystusa przynagla nas").

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny.

W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Gądecki: Czuję radość i smutek jednocześnie

Diecezja Kaliska zyskała biskupa, dla którego ważny jest każdy człowiek, a troska o powierzony jego pasterskiej trosce Kościół Boży będzie dla niego sprawą podstawową - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach dla biskupa Bryla z okazji nominacji.

Przewodniczący KEP przekazał, że decyzja papieża Franciszka wywołała w nim radość i smutek jednocześnie. "Radość - bo Diecezja Kaliska zyskała pasterza mądrego i roztropnego, biskupa o szlachetnym i sprawiedliwym sercu, a jednocześnie pełnego zatroskania o człowieka, o Kościół, i o Ewangelię Bożą" - napisał.

"Z kolei mój smutek wynika z faktu, iż - tym samym - Archidiecezja Poznańska i jej biskup tracą takiego właśnie biskupa pomocniczego. Mam również świadomość, że krzyż pektoralny Księdza Biskupa będzie stawał się coraz cięższy" - dodał abp Gądecki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy