Reklama

Jest decyzja posłów ws. "lex pilot"

- Opozycja wygrała głosowanie w Sejmie i komisja cyfryzacji odrzuciła projekt ustawy nazywanej "lex pilot" - napisał poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka na Twitterze. Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

Sejmowa Komisja Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzuciła projekt w tej sprawie. 

- Opozycja wygrywa głosowanie, "lex pilot" odrzucone na posiedzeniu komisji cyfryzacji. Ta ustawa nie jest żadną poprawą dostępu do informacji. To plan zaprogramowania naszych pilotów i zalania rządową propagandą widzów tuż przed wyborami - napisał Poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka.

Informację potwierdził na Twitterze także wiceprzewodniczący komisji Marcin Kierwiński z PO.

Ustawa miała zagwarantować, że na pilocie pierwszą piątkę zajmą kanały TVP - TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura. Jednocześnie mogłaby narzucać operatorom telewizyjnym, czyli m.in. sieciom kablowym i platformom satelitarnym, obowiązek sprzedaży pojedynczych kanałów.

Reklama

"Lex pilot". Rząd wycofał się z pierwotnych zapisów

Zanim padła decyzja ws. "lex pilot", z projektu usunięto zapisy dotyczące tego, aby kanały TVP zajmowały pierwsze miejsca w wykazie każdego operatora. Dodano to niej także TVN, Polsat i TV Puls. Zmiany nie dawały jednak możliwości dodawania do tego wykazu kolejnych kanałów.

- Po wysłuchaniu publicznym doszliśmy do wniosku, że ta część najbardziej kontrowersyjna, powinna zostać zmodyfikowana. (...) Zdecydowaliśmy się, by nie było ustalonej kolejności kanałów - poinformował w środę minister w kancelarii premiera Paweł Lewandowski, cytowany przez serwis Wirtualne Media.

Ostatecznie komisja opowiedziała się za propozycją posła PO Arkadiusza Marchewki, żeby odrzucić w całości projekt ustawy. Marchewka podkreślił ponadto, że nie dostał poprawek przed rozpoczęciem obrad komisji.

Morawiecki o nagłych poprawkach w "lex pilot"

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos po odrzuceniu projektu ustawy. Stwierdził, że "lex pilot" miało ułatwić "dotarcie z przekazem rządowym do każdego obywatela".

- Nie każdy ma dostęp do telewizji komercyjnej, płatnej. Telewizja publiczna i darmowa, w przypadku której opłaca się mieć abonament, musi docierać wszędzie - powiedział.

Morawiecki stwierdził, że "ustawa wzbudzała kontrowersje, dlatego została zmieniona", jednak odrzucenie projektu kończy rozmowy na ten temat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lex pilot | Sejm Rzeczypospolitej Polskiej | projekt | ustawy | TVP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy