Reklama

Jarosław Sellin: Duża ustawa medialna w najbliższych dniach

​Projekt dużej ustawy medialnej trafi do Sejmu w ciągu najbliższych dni - zapowiedział w radiowej Jedynce wiceminister kultury Jarosław Sellin. Po uchwaleniu nowe prawo zastąpi obecnie obowiązującą małą ustawę, która będzie funkcjonować nie dłużej niż do końca czerwca tego roku.

Jarosław Sellin mówił, że projekt jest już praktycznie gotowy i w każdej chwili może trafić do Sejmu. - To kwestia kilku najbliższych dni - dodał. Nie wykluczył też, że do Sejmu trafi jako projekt poselski.

Na mocy ustawy media publiczne - zwane odtąd narodowymi - nie będą już spółkami prawa handlowego, tylko państwowymi osobami prawnymi. To oznacza, że będą raczej koncentrowały się na misji publicznej, a nie na generowaniu zysku i rywalizacji z mediami komercyjnymi - tłumaczył wiceminister.

Docelowo 2 miliardy złotych dochodu rocznie

Jarosław Sellin dodał jednak, że ustawodawca nie przewiduje daleko idącego ograniczenia reklam w mediach narodowych. Będą one finansowane z opłaty dołączanej do rachunku za prąd, w wysokości "niewiele większej niż 10 złotych". Część osób będzie z opłaty wyłączona. Jarosław Sellin liczy na wyższe środki na media z tytułu tej opłaty. - Wprawdzie będzie niższa od abonamentu, ale bardziej powszechna - tłumaczył. Jego zdaniem, obecnie obowiązujący abonament radiowo-telewizyjny jest martwą daniną, którą mało kto opłaca.

Reklama

W nowej ustawie przewidziano dalsze istnienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ma ona między innymi badać przestrzeganie ustawy o radiofonii i telewizji i rozdzielać częstotliwości. Kwestiami personalnymi w mediach narodowych zajmie się natomiast nowa instytucja - pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych, do której trafi po dwóch delegatów Sejmu i Senatu oraz jeden od prezydenta. Członkostwo w tej Radzie nie będzie kadencyjne.

Jarosław Sellin liczy, że zmiany i nowe finansowanie mediów publicznych przyniesie im docelowo 2 miliardy złotych dochodu rocznie. To trzykrotność tego co obecnie otrzymują z abonamentu. Jak mówił wiceminister kultury, taka kwota jest potrzebna do tego, by media narodowe mogły wypełniać misję i nie musiały rywalizować z komercyjnymi.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy