Reklama

Reklama

Jarosław Kaczyński: Zapora możliwa także na granicy z Ukrainą

​- Nie wykluczam, że powstająca już zapora na granicy z Białorusią będzie musiała zostać wzmocniona, czyli przedłużona na granicę z Ukrainą - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem państwa zachodnie "naiwnie" patrzą na działania Moskwy, ale - zdaniem wicepremiera - ryzyko rosyjskiej agresji na Ukrainę jest "mało racjonalne". Szef partii rządzącej stwierdził też, że używanie przez niego określenia "IV Rzesza" w kontekście federalizacji UE nie jest "niczym nagannym".

Prezes PiS, pytany, czy nadszedł już koniec działań hybrydowych na granicy polsko-białoruskiej, przyznał, że "nie jest tutaj optymistą". Wskazywał, że być może musimy być gotowi na lata niepokoju czy agresji. 

- Rosjanie tak prowadzą swoje operacje, a Ukraina jest tego najlepszym przykładem. Nie wykluczam, że powstająca już zapora graniczna będzie musiała zostać wzmocniona, przedłużona na granicę z Ukrainą - mówił.

Dodał, że nie wiadomo, w jakim kierunku "pójdzie ta agresja, wedle jakiego modelu będą działać Rosjanie, bo to przecież oni za tym stoją". - Mamy oczywiście informacje zdobywane przez nasze służby; one pozwalają się przygotować na różne warianty, ale jednoznacznego wskazania na dziś nie mamy. Trudno nie odnieść wrażenia, że sprawy weszły w nową fazę - ocenił Kaczyński.

Reklama

Kaczyński: Zachód od lat bardzo naiwnie patrzy na Moskwę

Jego zdaniem "Moskwa uznała, że nadszedł dogodny moment na sfinalizowanie ważnych dla niej spraw". - Rosjanie chcą w tej chwili dyskontować lata zbrojeń i ćwiczeń swojej armii. W tym czasie Europa się rozbrajała, a Stany Zjednoczone są dziś słabe politycznie. Rosja gra - przynajmniej doraźnie - w jednej drużynie z Chinami, te z kolei też umacniają swoją pozycję - analizował. 

W jego ocenie "świat zachodni od lat patrzy na Moskwę bardzo naiwnie". - Wiele razy próbował przeciągnąć ją na swoją stronę, mamiąc się jakąś utopijną wizją tego państwa. Nic dobrego z tego nie wyszło. Przynajmniej dla Zachodu. Bo Rosja, owszem, potrafiła przekuwać takie resety w korzyści dla siebie - powiedział wicepremier.

Prezes PiS: Akceptacja pomysłów UE sprawi, że obywatele będą biedniejsi

Ocenił, że scenariusz napaści Rosji na Ukrainę jest dziś mało racjonalny. Szef PiS mówił też o mówił o konflikcie Polski z UE. Wskazywał, że celem nowego niemieckiego rządu jest przekształcenie Unii w federację zarządzaną przez Berlin, co - jego zdaniem - oznacza "podporządkowanie nas sobie i odebranie Polakom prawa do samostanowienia".

- Jeśli byśmy się jako Polacy zgodzili na takie współczesne poddaństwo, bylibyśmy na różne sposoby degradowani. A szaleństwo transformacji energetycznej bez liczenia się z kosztami ekonomicznymi i społecznymi doprowadziłoby w ciągu dekady polskie rodziny do ubóstwa. Tak naprawdę by było: akceptacja wszystkich unijnych pomysłów w tym zakresie oznaczałaby, że nasi obywatele byliby za kilka lat biedniejsi, niż są teraz - ocenił Kaczyński.

Na pytanie, czy gdyby negocjacje wewnątrz UE ws. ETS nie przyniosły żadnych rozstrzygnięć, jesteśmy gotowi jednostronnie zwiesić stosowanie systemu handlu emisjami, Kaczyński odpowiedział: - Jest zdecydowanie za wcześnie na takie jednoznaczne i daleko idące deklaracje. Piłka w grze, choć oczywiście żadnego rozwiązania nie można wykluczyć. 

"Staramy się budować front przeciw federalizacji UE"

Jak uściślił "żaden rząd - uczciwy wobec ludzi - nie może się godzić na to, by ktoś zubażał obywateli i dusił gospodarkę, nawet jeśli tym kimś jest Komisja Europejska". Zapowiedział, że jeśli system ETS będzie prowadził do zablokowania wzrostu PKB, czy wręcz jego kurczenia, to rząd będzie działał "zdecydowanie".

Wicepremier zapewnił, że nasz sektor energetyczny będzie się modernizował. - Ale UE nie dość, że chce, by działo się to w bardzo szybkim tempie, to jeszcze obciąża Polskę potężnym parapodatkiem, który z tygodnia na tydzień rośnie. Musimy chronić obywateli, firmy przed tym agresywnym działaniem, bo w grę wchodzą setki miliardów złotych  - podkreślił.

Kaczyński został też zapytany o niedawny wyrok TSUE ws. Rumunii. Zdaniem prezesa PiS wyrok ten to element budowania systemu, w którym wymiar sprawiedliwości będzie starał się być wyłączony spod zwierzchności władzy krajowej. 

- To jedne z kluczowych elementów budowania federalnej UE pod przewodnictwem Berlina. TSUE odgrywa w tym działaniu oczywistą rolę - ma po prostu dawać pseudoprawne alibi na tego typu pozatraktatowe uzurpacje. Staramy się budować front przeciw takim działaniom - powiedział.

Kaczyński: Określenie "IV Rzesza" nie jest niczym nagannym

Dodał, że są kraje, które "nie pałają entuzjazmem wobec perspektywy budowania na bazie UE IV Rzeszy Niemieckiej". 

- To określenie nie jest niczym nagannym, nie chodzi przecież o III Rzeszę, ale o nawiązanie do pierwszej. Sądzę, że dość dobrze oddaje kierunek tych zmian. Trybunał jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tym działaniu. Sformułowano bowiem niczym niepodpartą tezę, iż Trybunału nic nie ogranicza. Zatem to nie zapisy traktatowe, ale jego orzeczenia są źródłem prawa. Może dowolnie interpretować prawo europejskie i wyciągać z niego wręcz uzurpacyjne wnioski. I tak czyni - mówił.

Zapytany, czy Unia Europejska oparta o traktaty jeszcze istnieje, odpowiedział, że "można powiedzieć, że instytucje europejskie radykalnie odrzuciły traktaty". - Dokładnie tak - traktaty w Unii przestały obowiązywać, a nowym prawodawcą stał się TSUE - powiedział Kaczyński.

Reklama

Reklama

Reklama