Reklama

Reklama

Jarosław Kaczyński: Lech Kaczyński otworzył nam drogę do zwycięstwa

"Nie byłoby tego, co jest dzisiaj bez Lecha Kaczyńskiego; to on otworzył nam drogę do zwycięstwa, to on mówił prawdę o Polsce, dlatego zasługuje na pomnik" - powiedział we wtorek na Krakowskim Przedmieściu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, "na wiosnę 2018 roku powinniśmy mieć pomniki upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej oraz ostateczne raporty tych, którzy dążą do tego, by ustalić prawdę".

"Powinniśmy móc sobie powiedzieć: nasze działanie, nasza determinacja zostały nagrodzone, nagrodzone wielkim sukcesem, tym naszym, uczestników marszu, ale sądzę, że także wielu innych Polaków. Ale także tym największym, odnoszącym się do dziejów naszego narodu, do jego losów" - powiedział Kaczyński podczas obchodów 90. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Jak ocenił, "te losy się poprawiają".

Jak podkreślił, jeśli chodzi o inicjatywę budowy pomnika zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to czasem padają pytania "dlaczego". "Otóż szanowni państwo, jeśli dziś nasza przyszłość rysuje się dobrze, to możemy powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że nie byłoby tego, co jest dzisiaj bez Lecha Kaczyńskiego" - powiedział prezes PiS.

Reklama

"Nie chodzi tu tylko o jego prezydenturę" - zaznaczył. "Chodzi o to, co zrobił w "Solidarności", co umożliwiło przejęcie "Tygodnika (Solidarność)", który jako pierwszy z poważnej prasy pisał prawdę o Polsce. Co umożliwiło założenie Porozumienia Centrum, tej partii, która poprzedziła PiS, co umożliwiło poprzez jego sukcesy jako ministra sprawiedliwości, sukcesy wyborcze w Warszawie, w Polsce nasze zwycięstwo" - oświadczył Kaczyński.

"To on otworzył nam drogę do zwycięstwa, to on mówił prawdę o Polsce, to on w ramach swoich możliwości odbudowywał polską świadomość narodową, polską godność i dlatego zasługuje na pomnik" - mówił o Lechu Kaczyńskim prezes PiS. "I ten pomnik będzie" - zapowiedział. 

Kiedy powstaną pomniki?

Na wiosnę 2018 roku powinniśmy mieć pomniki upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej oraz ostateczne raporty tych, którzy dążą do tego, by ustalić prawdę - powiedział we wtorek na Krakowskim Przedmieściu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Zbliżamy się do momentu, w którym cele tych marszów zostaną zrealizowane. Upamiętnienie tych, którzy zginęli, upamiętnienie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i prawda o katastrofie smoleńskiej - przyjdzie ten czas, przyjdzie już niedługo" - powiedział prezes PiS podczas obchodów 90. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

"Na wiosnę przyszłego roku powinno być już wszystko jasne i wszystko gotowe. Powinniśmy mieć pomniki, niedaleko stąd, choć trochę w innym miejscu, niż planowaliśmy. Powinniśmy też mieć ostateczne raporty tych, którzy dążą dzisiaj do tego, żeby ustalić prawdę" - mówił prezes PiS pod Pałacem Prezydenckim.

Dodał, że jego przekonanie o tym, że cele miesięcznic zostaną zrealizowane "jest dziś jeszcze mocniejsze niż kiedyś".

"Za sześć miesięcy powinno być zrobione to, co miało być zrobione i wtedy spotkamy się tutaj po raz ostatni" - mówił.

Prezes PiS dodał, że wówczas uczestnicy comiesięcznych marszów będą mogli mówić "już z całą pewnością, że odnieśliśmy wielkie zwycięstwo".

"I będzie prawda. Prawda, której jeszcze dzisiaj nie znamy, i ja jej nie znam, ale prawda, albo stwierdzenie: dzisiaj, w tych okolicznościach, które mamy, tej prawdy do końca ustalić się nie da. Ale zostanie to powiedziane uczciwie, powiedziane Polakom, polskiemu społeczeństwu, polskiemu narodowi, bo to się Polakom po prostu należy" - oświadczył Kaczyński.

Jak podkreślił, każdy z tych, którzy brali i biorą udział w marszach "mają jakiś swój udział w tym sukcesie". "Mają udział w czymś, co stało się z czasem przedmiotem wielkiego sporu. Ale my ten spór wygrywamy. I zarówno ci, którzy tego nieodległego już czasu dożyją i ci, którzy go nie dożyli, (...) ci wszyscy odnieśli swoim działaniem i swoją determinacją ten wielki, wspólny, narodowy sukces" - wskazał lider PiS.

Kaczyński zaznaczył, że sukces ten "jest jeszcze przed nami, ale naprawdę na wyciągnięcie ręki i możemy być z niego już dzisiaj dumni". 

Macierewicz potwierdza

Raport dotyczący katastrofy smoleńskiej będzie gotowy wiosną 2018 r. - powiedział Antoni Macierewicz we wtorek w Telewizji Republika. "Materiały, którymi dysponujemy, pozwalają na jasne zdefiniowanie, jak doszło do tragedii" - powiedział minister obrony narodowej.

Jak tłumaczył Macierewicz, chodzi o materiały, "które związane są z analizą rejestratorów lotu. Ale mówimy także o materiałach, które powstały na skutek rekonstrukcji samolotu, która dokonywana była przez nas na podstawie zdjęć i następnie na podstawie odtworzenia całej struktury samolotu w oparciu o istniejący "bliźniak", który w Polsce istnieje". Zapowiedział, że wiosną 2018 r. raport będzie gotowy; "na pewno będą gotowe jego podstawowe wyniki - będziemy mogli powiedzieć, co naprawdę się zdarzyło, jak doszło do tego dramatu" - powiedział.

"Materiał zestawiony ze zdjęciami pozwolił dokonać cyfrową strukturę samolotu. Została ona przekazana do najlepszego instytutu na świecie, który zajmuje się wirtualnymi rekonstrukcjami, a w oparciu o to zostanie zrealizowana symulacja przebiegu ostatnich sekund lotu i zachowania się samolotu w momencie uderzenia w ziemię. Wtedy będziemy mogli dokładnie państwu opisać, jak wyglądały te wydarzenia i co jest spowodowało" - powiedział minister podczas wieczornego wywiadu w Telewizji Republika.

Nie ujawnił jednak nazwy instytutu, twierdząc, że nie chce narażać jego pracowników i rezultatów ich pracy. "Tę informację, jak i szereg innych, zachowam jeszcze dla siebie" - powiedział minister. "Wyjaśnienie dramatu smoleńskiego to nie tylko kwestia sporu intelektualnego, to nie jest jedynie dyskusja wśród naukowców. To element bardzo poważnej walki politycznej, w której bierze udział jedno z największych mocarstw na świecie, zainteresowane tym, żeby do zrekonstruowania prawdy nie doszło" - dodał.

Mówiąc o instytucie Macierewicz zaznaczył, że "to inny poziom badań, jeśli chodzi o precyzję i stopień naukowej wiarygodności. Wszędzie na świecie jest on uznawany za najbardziej wiarygodny. Opinia publiczna wszystkiego dowie się w stosownym czasie" - zapewnił, dodając, że efekt prac instytutu - "podstawowe wnioski" - zostanie zaprezentowany wiosną 2018 r. "Autorami od strony intelektualnej jest komisja smoleńska, ale przekazała ona te materiały do (...) obróbki symulacyjnej instytutowi, o którym mówiłem" - tłumaczył. Dodał, że nie było problemów z namówieniem instytutu do zajęcia się sprawą katastrofy smoleńskiej. "Ta sprawa fascynuje najwybitniejszych naukowców na całym świecie i chociaż jest to przez propagandę rosyjską, i tę która powtarza jej tezy, przedstawiane zupełnie inaczej (...) są świadomi, że zarówno "raport Anodiny", jak i raport polski (...) nie zawierają prawdy. Co do tego nikt nie ma na świecie wątpliwości" - ocenił Macierewicz.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy