Jarosław Gowin zdymisjonowany. Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy z Porozumienia odchodzą z rządu
Wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek oraz Andrzej Gut-Mostowy podali się do dymisji. Wcześniej o swoim odejściu z Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował wiceminister Marcin Ociepa. - W związku z dymisją wicepremiera Jarosława Gowina postanowiłem podać się do dymisji jako wiceszef MON - przekazał Ociepa. Rezygnację z funkcji sekretarza stanu w ministerstwie edukacji i nauki zapowiedział także Wojciech Murdzek. W środę rano zarząd Porozumienia podjął oficjalną decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy.
Iwona Michałek została powołana na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii 12 października 2020 roku. Wcześniej, od 7 stycznia 2020 r. do 8 października 2020 r., pełniła funkcję pełnomocnika rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej, w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W latach 2019-2020 jako sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej była również pełnomocnikiem rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły.
Andrzej Gut-Mostowy został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego 9 listopada 2020 na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki. Pełnił funkcję sekretarza stanu w resorcie rozwoju od 3 stycznia 2020 r. Współtworzył program Polski Bon Turystyczny i wiele rozwiązań zawartych m.in. w tarczy antykryzysowej i tarczy turystycznej.
Michałek i Gut-Mostowy należą do partii Porozumienie Jarosława Gowina.
Utworzą nowe koło
"Decyzją Zarządu Krajowego Porozumienia Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina" - poinformował w środę na Twitterze rzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.
Zarząd Porozumienia rozpoczął się w środę o godz. 8:30. Jak mówiła w Polsat News wiceprezes Porozumienia, rzeczniczka partii Magdalena Sroka, decyzja o wyjściu z kolacji to "jedynie formalność". - To PiS podjął decyzję o zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy - podkreśliła.
Dymisja Jarosława Gowina
- W dniu dzisiejszym PiS podjęło decyzje o faktycznym zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy, po siedmiu latach współpracy, po sześciu latach współrządzenia zostaliśmy wypchnięci z koalicji rządowej ze względu na wierność wartościom Zjednoczonej Prawicy - powiedział na wtorkowej konferencji Jarosław Gowin po tym, jak rzecznik rządu Piotr Müller poinformował o zwróceniu się przez premiera o dymisję lidera Porozumienia.
- Odchodzę wraz z moimi przyjaciółmi z Porozumienia z podniesionym czołem z tego ministerstwa, z rządu. Zdziałaliśmy przez te sześć lat jako Porozumienie bardzo dużo. Jestem dumny z tego, że mogłem służyć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Od jutra Porozumienia rozpoczyna działalność, która w jak najlepszy sposób będzie realizować interesy Polski - dodał Gowin.
INTERIA.PL/PAP