Reklama

Reklama

Jan Grabiec o Szymonie Hołowni: Czas przestać się mazać

"Czas przestać się mazać" - tak ostatnie wypowiedzi Szymona Hołowni skomentował rzecznik PO Jan Grabiec. Ocenił, że konsolidacja opozycji będzie w przyszłości niezbędna, zaś Hołownia może być jedną z ważniejszych postaci sceny politycznej. "PO jest zainteresowana bliską współpracą" - dodał.

Hołownia - były niezależny kandydat na prezydenta - ocenił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że gdyby znalazł się w II turze wyborów z prezydentem Andrzejem Dudą, wygrałby je. Stwierdził też, że jego ruchowi - Polska 2050 - bliżej jest do ewentualnych koalicji na poziomie lokalnym, z komitetami samorządowymi, niż z partiami.

Pytany, czy Platforma Obywatelska mogła postawić w wyborach prezydenckich na kandydata bezpartyjnego, zamiast wystawiać swojego przedstawiciela - Rafała Trzaskowskiego - odpowiedział, że tak. 

"Tym bardziej, że to jej kładliśmy na stole, wraz z wynikami badań, które dobitnie to potwierdzały" - dodał Hołownia oceniając, że miałby większe szanse na wygranie w II turze z Andrzejem Dudą. "Myślę, że zabrakło wyobraźni obywatelskiej, politycznej, jaką teraz wszystkie partie opozycyjne zaczęły po kampanii prezentować, zabrakło koncyliacyjności" - stwierdził Hołownia.

Reklama

"Czas przestać się mazać"

"Czas przestać się mazać" - w taki sposób wypowiedź Hołowni skomentował rzecznik PO Jan Grabiec. 

"Nie można bez przerwy powtarzać, że "gdybym nie przegrał, to bym wygrał"" - dodał. Grabiec ocenił, że Hołownia zdobywając 13,87 proc. głosów w I turze wyborów prezydenckich uzyskał "niezły" wynik. 

"Gdyby wszedł do II tury, ja, jak i - przypuszczam cała Platforma Obywatelska, nie mielibyśmy żadnych wątpliwości, by stanąć obok niego, pomóc mu w kampanii roznosząc jego ulotki czy rozwieszając banery" - dodał.

Grabiec ocenił, że I tura wyborów prezydenckich była pewnego rodzaju prawyborami spośród kandydatów opozycji, gdzie miał wygrać najlepszy, by zmierzyć się z Andrzejem Dudą. "I tak się stało" - stwierdził. 

"Nic nie wiem, aby władzom Platformy przedstawiono sondaż, w którym wygrywałby Hołownia. Sondaże są różne, znam sondaże potwierdzające, że Trzaskowski uzyskał najlepszy wynik, a Hołownia przegrałby dużo bardziej z Andrzejem Dudą" - stwierdził. Jak dodał, sondaże należy weryfikować w życiu, a to pokazała I tura wyborów.

"Rozumiem, że teraz jest pewien czas żałoby, trzeba przeboleć, że nie udało się wygrać, ale najważniejsze jest, żeby jak najszybciej się otrząsnąć i zająć się bieżącą aktywnością i snuciem pozytywnych planów na przyszłość" - podkreślił Grabiec.

"Konsolidacja będzie niezbędna"

Według rzecznika PO, "konsolidacja opozycji będzie niezbędna". "PiS zapowiada zmiany legislacyjne, które mogą utrudnić udział w wyborach mniejszym środowiskom opozycyjnym, dlatego trzeba szukać sposobów na to, żeby po partnersku się porozumiewać" - stwierdził. 

"My jesteśmy na to otwarci, niezależnie od tych wszystkich napięć, które towarzyszą kampanii wyborczej. Rozumiemy te emocje, ale po kampanii wyborczej trzeba odłożyć je na bok i pomyśleć o budowaniu mostów, a nie wykopywaniu rowów" - podkreślił Grabiec.

Zauważył też, że Hołownia dopiero gromadzi doświadczenie polityczne. "Świeże spojrzenie jest w polityce z jednej strony jego atutem, a z drugiej strony, wraz ze zdobywanym doświadczeniem politycznym, może być jedną z ważniejszych postaci przyszłej sceny politycznej" - ocenił rzecznik PO.

"Nie obrażamy się na emocje, które w czasie kampanii wyborczej się pojawiały; jesteśmy gotowi do współpracy" - zadeklarował. Przekonywał, że Koalicja Obywatelska jest otwartym projektem politycznym, o czym świadczy m.in. powstanie przed wyborami do europarlamentu Koalicji Europejskiej.

"My poczekamy na ten moment, kiedy Hołownia będzie gotowy do partnerskiej współpracy politycznej, jesteśmy otwarci" - dodał Grabiec.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy