Reklama

Reklama

Jaki: Jeśli mam przepraszać za ustawę o IPN, to przepraszać ma cały parlament

Jeżeli mam przepraszać za ustawę o IPN, to rozumiem, że przepraszać ma cały parlament; przepraszać powinien również Donald Tusk i cała PO, która podobny projekt ustawy przyjęła w 2006 r. - powiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Sejm w środę uchwalił nowelę ustawy o IPN; nowela uchyla artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, według którego przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu.  

Jaki pytany przez dziennikarzy, czy po środowym głosowaniu w Sejmie przeprosi za ustawę o IPN odparł: "Jeżeli ja mam przepraszać za tę ustawę, to rozumiem, że przepraszać ma cały parlament".  

Reklama

"Przepraszać powinien również Donald Tusk i cała Platforma Obywatelska, która podobny projekt ustawy przyjęła w 2006 r., niemalże tak samo brzmiący i co? Ktoś kazał przepraszać? Ktoś pytał się Donalda Tuska, czy będzie przepraszał, że głosował za tego typu projektem ustawy? Tak samo, czy ktoś się pyta posłów Platformy, czy przeproszą, czy posłów Nowoczesnej, którzy również za tym głosowali?" - powiedział Jaki.  

Podkreślił, że przepisy karne broniące dobrego imienia danego państwa są praktycznie we wszystkich państwach Unii Europejskiej. "Ta cała sytuacja pokazała nam jedną rzecz, że zaniedbania edukacyjne, jeżeli chodzi o rolę Polski w II wojnie światowej sięgające początków III RP są tak ogromne, że tego typu projekty trzeba przeprowadzać etapami" - mówił wiceszef MS.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy