Reklama

Reklama

Jak starzały się dinozaury? Sztywniały im stawy - jak ludziom

Naukowcy z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Śląskiego zbadali szczątki późnokredowego, roślinożernego dinozaura z gatunku Gobihadros mongoliensis. Okazało się, że zwierzę cierpiało na chorobę często występującą u starszych ludzi. Dinozaurom... sztywniały kości.

Wyniki badań zostały opublikowane w Scientific Reports.

- Dinozaury w podeszłym wieku są bardzo rzadkie w zapisie kopalnym, a nasze badania pozwoliły ustalić, że szczątki, którymi dysponujemy, są najstarsze spośród wszystkich szczątków tego gatunku, dostępnych naukowcom. To też pierwszy przypadek stwierdzenia CPPD - choroby wywołanej kryształami pirofosforanu wapnia u dinozaurów - powiedziała w piątek na koneferencji prasowej w Warszawie Justyna Słowiak, doktorantka z Instytutu Paleobiologii PAN.

Reklama

Choroba starszych

- CPPD dotyka często ludzi po 55. roku życia. A w wieku 70-80 lat cierpi na nią 20 proc. populacji - dodała.

Obecni na konferencji badacze wskazali, że fizjologia starzenia się i wzrostu dinozaurów jest do tej pory zbadana w niewielkim stopniu. - Dinozaury na drzewie rodowym gadów występują obok ptaków, ale część ich cech - takich jak metabolizm - nawiązuje już do ssaków. Dlatego ciągle trudno nam zinterpretować jak te organizmy się starzały - powiedział dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii PAN.

- Wiemy, że dinozaury wymarły 66 mln lat temu, ale nie wiemy, dlaczego przetrwały krokodyle i żółwie. Im większą mamy wiedzę o fizjologii, tym jesteśmy bliżsi interpretacji, dlaczego jedne organizmy przeżyły, a inne wymarły - dodał dr Szczygielski.

Szczątki na wystawie

Zdaniem naukowców wyniki badań otwierają przestrzeń do kolejnych interpretacji dotyczących walki organizmu z konkretną chorobą. Według nich w przyszłości można będzie projektować maszyny naśladujące zachowanie organizmu walczącego z chorobą.

- Nasze badania są transdyscyplinarne - anatomia, osteologia, badania fizykochemiczne, mikroskopowe. Wyniki poszczególnych prac zbieraliśmy od 2017 r. Bardzo nam w tym wszystkim pomógł prof. Bruce M. Rothschild - paleopatolog z Muzeum Historii Naturalnej Carnegie w Pittsburgu w Stanach Zjednoczonych - zauważył dr Dawid Surmik, adiunkt na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Badanie "Osteopatologie w zapisie kopalnym nośnikiem informacji paleoekologicznej i paleoepidemiologicznej", którego wyniki zaprezentowali naukowcy, zostało sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki.

Szczątki dinozaura, na których widać ślady CPPD, można oglądać na właśnie otwartej wystawie "Jak starzały się dinozaury" w Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy