Reklama

Reklama

Jak rozpoznać, że nadchodzi powódź błyskawiczna? Ekspert daje wskazówki

Ulice w okamgnieniu zmieniły się w rwące rzeki, a miasto sparaliżowała powódź błyskawiczna. Na zdjęciach z zalanego Gorzowa Wielkopolskiego widać tonące w wodzie samochody, zalane domy i podmyte tory. Jak mówi Interii ekspert z IMGW-PIB, choć natura rządzi się swoimi prawami i nie wszystko można przewidzieć, są pewne zwiastuny powodzi błyskawicznej, o których warto wiedzieć.

O sytuacji w Gorzowie Wielkopolskim i ogromnej sumie punktowych opadów rozmawiamy z Radosławem Droździołem z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

Powódź błyskawiczna w Gorzowie Wielkopolskim

- Widzieliśmy wszyscy wstrząsające zdjęcia z Gorzowa Wielkopolskiego. Zalane ulice, zatopione samochody, zniszczona infrastruktura to efekt opadu, który według naszego systemu RainGRS wyniósł 230 mm w ciągu zaledwie czterech godzin. Tak ogromne ilości wody spadające na powierzchnię ziemi musiały spowodować tzw. powódź błyskawiczną - mówi ekspert. 

Jak dodaje, stacja synoptyczna w Gorzowie Wielkopolskim zanotowała opad dobowy 130,4 mm. To rekordowy wynik i to pobity z niemal dwukrotnym przebiciem. Ostatni najwyższy dobowy opad notowany był w gorzowskiej stacji 8 sierpnia 1977 roku i wynosił 77,4 mm.  

Reklama

Wiadomo, że do pochodzi błyskawicznej dochodzi, gdy w krótkim czasie spada bardzo dużo deszczu. Ale kiedy najłatwiej o takie warunki? Co powinno zbudzić naszą czujność? 

Zobacz też: Wystarczył jeden poranek. Zdjęcia z powodzi błyskawicznej w Gorzowie Wielkopolskim

Alerty, prognozy, chmury

Jak słyszymy, warto zwracać uwagę na alerty burzowe. Dobrym nawykiem jest też sprawdzanie prognoz opadów deszczu. Wskazówką mogą być też i... chmury.

- Punktowe i silne opady przelotne związane są najczęściej z chmurami Cumulonimbus i występują na frontach chłodnych lub w jednorodnych, chwiejnych i wilgotnych masach powietrza - tłumaczy Radosław Droździoł. Jak dodaje, zazwyczaj są to opady krótkotrwałe, burzowe, ulewne i nawalne. 

Cumulonimbus, czyli chmura kłębiasta deszczowa, to gęsta chmura rozbudowana pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów. Podstawa cululonimbusów znajduje się na wysokości dwóch-trzech kilometrów, ale górny pułap może sięgać nawet 20 km. Chmury te w dolnej części składają się z kropel wody, a w górnej z kryształków lodu. Zjawiska w nich występujące są bardzo gwałtowne. 

Cumulonimbusy mogą przybierać kształt przypominający kowadło albo grzyb, czasem przybierają kształt wieży zakończonej gładko, kopulasto albo kalafiorowato. 

Wysokie sumy opadów nawet w ciągu minut

- Krótkotrwałe, burzowe, ulewne i nawalne opady dają wysokie sumy w ciągu krótkiego czasu, rzędu kilku godzin, a nawet minut. Generują lokalne katastroficzne wezbrania małych rzek i powodzie błyskawiczne - wyjaśnia specjalista IMGW-PIB. 

Jak wskazuje, opady takie występują tylko w ciepłej porze roku, najczęściej od maja do sierpnia, ale mogą też zdarzyć się na przykład we wrześniu. Tak właśnie było w Gorzowie Wielkopolskim. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy