Reklama

Jak Polacy oceniają pracę rządu i działania premier Szydło? Nowy sondaż

48 proc. ankietowanych źle ocenia działalność rządu. Z kolei pozytywnie o pracy Rady Ministrów mówi 40 proc. badanych - wynika z sondażu Kantar Public. 45 proc. ankietowanych dobrze ocenia pracę premier, źle - 44 proc. Dobrze o działalności prezydenta mówi 48 proc., a 41 proc. - źle.

Według przeprowadzonego w maju sondażu, łącznie 48 proc. ankietowanych ma krytyczną opinię o działalności rządu: 13 proc. uważa, że Rada Ministrów działa zdecydowanie źle, a 35 proc. - raczej źle.  

W grupie - 40 proc. - dobrze wypowiadających się o pracy rządu: 6 proc. ocenia, że pracuje on zdecydowanie dobrze, 34 proc., że raczej dobrze. 12 proc. badanych nie wyraziło opinii na temat działalności rządu. W porównaniu z sondażem z kwietnia, odsetek ocen pozytywnych działalności rządu spadł o 1 punkt proc., a ocen negatywnych spadł o 2 punkty proc. O 3 punkty proc. zwiększyła się grupa osób, które nie wyraziły opinii.   

Reklama

Działania premier mają tyle samo krytyków, co zwolenników

Łącznie 45 proc. badanych oceniło pozytywnie pracę premier Beaty Szydło, z czego zdecydowanie dobrze - 9 proc. badanych, a raczej dobrze - 36 proc. Natomiast 44 proc. ankietowanych wystawiło premier negatywną ocenę, w tym 14 proc. - oceniło ją zdecydowanie negatywnie, a 30 proc. - raczej negatywnie. 11 proc. badanych nie wyraziło zdania na temat tego, czy Beata Szydło dobrze wypełnia obowiązki premiera. W porównaniu z wynikami z kwietnia o 3 punkty proc. zmniejszył się odsetek ocen pozytywnych pracy premier, a odsetek ocen negatywnych pozostał bez zmian. O 3 punkty proc. zwiększyła się grupa osób, które nie wyraziły zdania.

Najlepszy bilans ocen prezydenta

W sondażu proszono też o ocenę pracy prezydenta Andrzeja Dudy. Zdaniem łącznie 49 proc. badanych dobrze wypełnia on obowiązki prezydenta, z czego 11 proc. uważa, że zdecydowanie dobrze, a 38 - raczej dobrze. Negatywną ocenę wystawiło łącznie 41 proc. badanych, z czego 15 proc. uważa, że Andrzej Duda zdecydowanie źle wypełnia obowiązki prezydenta, a 26 proc., że raczej źle. 11 proc. badanych nie potrafiło jednoznacznie ocenić działalności prezydenta. W stosunku do sondażu z kwietnia, grupa pozytywnie oceniających działalność prezydenta nie zmieniła się, a odsetek ocen negatywnych spadł o 1 punkt proc. O 2 punkty proc. zwiększyła się grupa osób, które nie wystawiły oceny.

Bez zasadniczych zmian

"W porównaniu do kwietnia w maju oceny instytucji władzy nie uległy zasadniczym zmianom. Polacy nadal najgorzej oceniają pracę rządu. Działania pani premier mają tyle samo krytyków, co zwolenników. Najlepszy bilans ocen ma prezydent - więcej Polaków ocenia jego pracę na plus niż na minus" - zaznacza Kantar Public.  

"Zaplecze wszystkich trzech instytucji władzy od kilku miesięcy stanowią te same grupy społeczne. Są to przede wszystkim zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, osoby o poglądach prawicowych, mieszkańcy wsi i małych miast, osoby o wykształceniu podstawowym i zasadniczym zawodowym" - dodaje Kantar Public.  

Sondaż został przeprowadzony w dniach 12-17 maja 2017 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1047 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy