Reklama

Jadwiga Emilewicz: Chcę konkurować kompetencjami i umiejętnościami

- Chcę konkurować kompetencjami i umiejętnościami, a nie tym, czy noszę sukienkę zamiast spodni - mówiła w programie "Gość Wydarzeń" była wicepremier, obecnie posłanka klubu PiS Jadwiga Emilewicz. - Parytety są pomysłem dehumanizującym kobiety - stwierdziła.

W Dzień Kobiet w "Gościu Wydarzeń" Dorota Gawryluk rozmawiała z Jadwigą Emilewicz. Była wicepremier była pytana m.in. o to, dlaczego po jesiennej rekonstrukcji rządu znalazła się w nim tylko jedna kobieta na stanowisku ministra (chodzi o szefową resortu rodziny Marlenę Maląg).

- Polityka rządzi się swoimi sprawami. Pomysł PiS na rekonstrukcję był taki, aby zwęzić liczbę gabinetów i utrzymać umowy koalicyjne z mniejszymi partnerami - tłumaczyła Emilewicz, która stanowisko straciła 6 października ubiegłego roku.

Reklama

Na uwagę, że w Unii Europejskiej średnia liczba kobiet wśród ministrów wynosi 30 proc., a w Polsce jest to 5 proc., odparła: - Polskich kobiet na stanowiskach managerskich jest bardzo dużo. Jesteśmy powyżej średniej unijnej jako drugie państwo po Litwie. Jak zaznaczyła jednak, "jeśli chodzi o nierówności płacowe, jesteśmy poniżej europejskiej średniej, wynoszącej niemal 20 proc.". - U nas to 8 proc. - wyjaśniała.

Emilewicz przyznała, że w polskich korporacjach i spółkach jest więcej kobiet, ale ona sama nie jest zwolenniczką parytetów.

Jak dodała, chce "konkurować kompetencjami i umiejętnościami", a nie tym, czy "nosi sukienkę zamiast spodni". 

- Parytety są pomysłem dehumanizującym kobiety - oceniła.


   

 

Polsat News

Reklama

Reklama

Reklama