Reklama

Jacek Sasin "zbiera nadzór właścicielski"

Od czwartku przejmujemy z innych resortów struktury, które dotychczas zajmowały się nadzorem właścicielskim - poinformował w czwartek w Radiu Zet wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak tłumaczył, "ministerstwo aktywów powstało po to, żeby zebrać nadzór właścicielki, rozproszony po różnych resortach".

"Doszliśmy do przekonania, że lepszym rozwiązaniem będzie spowodowanie, że nadzór właścicielski będzie skupiony w jednym resorcie. Ale nie dlatego, że w tych resortach nadzór był sprawowany źle, tylko dlatego, że rozproszenie powodowało, że trudniej było koordynować politykę wobec spółek Skarbu Państwa. Potrzebny jest jednak jeden ośrodek koordynacji" - mówił Sasin.

Jak poinformował, formalnie podział obowiązków między wiceministrów zostanie określony zarządzeniem ministra aktywów, a będzie to możliwe dopiero wtedy, kiedy zostanie ustanowiony nowy statut ministerstwa rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Sasin powiedział jednak, że sektor zbrojeniowy będzie nadzorował wiceminister Maciej Małecki.

Reklama

Minister przypomniał, że sektor zbrojeniowy było dotychczas nadzorowany przez MON. "W PGZ jest np. część zakładów, które z wojskiem nie mają wiele wspólnego. (...) Musimy się zastanowić, czy nie stworzyć koncernu ściśle obronnego, a inne firmy, którymi obrósł ten koncern (PGZ) potraktować inaczej. Gdy mamy nadzór nad wszystkimi spółkami w jednym ręku, możemy takie pomysły restrukturyzacyjne wprowadzać w życie" - mówił Sasin.

Dział "energia" w Ministerstwie Klimatu

Sasin poinformował również, że na mocy nowej ustawy o działach administracji rządowej dział "energia" przejdzie z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Klimatu.

Przypomniał, że w trakcie rekonstrukcji rządu resort aktywów przejął całe byłe ministerstwo energii, które "docelowo, po wprowadzeniu nowej ustawy o działach, nie będzie częścią ministerstwa aktywów". "Dwóch wiceministrów, którzy nadzorują obszar energii, razem z nim odejdą do Ministerstwa Klimatu" - dodał Sasin.

Obecnie Minister Aktywów Państwowych, na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 18 listopada 2019 r., kieruje działami administracji rządowej: "energia" oraz "gospodarka złożami kopalin".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama