Jacek Sasin o CPK: Zrobimy wszystko, by został oddany do użytku w 2027 roku
- Zrobimy wszystko, by Centralny Port Komunikacyjny został oddany do użytku w 2027 roku - powiedział we wtorek (8 września) minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Sasin, pytany w TVP1 o to, czy termin oddania CKP w 2027 roku jest realny, powiedział, że opierając się na zapowiedziach pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horały, jest to termin realny. - Zrobimy wszystko, żeby tak się stało - wskazał. Dodał, że to nie może być inwestycja, która ciągnęłaby się przez dziesięciolecia.
Odnosząc się do tzw. superresortu, który sprawowałaby nadzór nad wszystkimi strategicznymi inwestycjami, powiedział, że nie ma jeszcze żadnych ustaleń w tej sprawie. Przyznał, że pojawiała się koncepcja skupienia w jednym resorcie inwestycji m.in. kolejowych, drogowych, czy infrastrukturalnych, realizowanych przez różne spółki z udziałem Skarbu Państwa.
- Inwestycje to koło zamachowe naszej gospodarki, które pozwolą przejść Polsce w miarę suchą nogą przez kryzys i powrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu - mówił. Zaznaczył jednak, że ostatecznych decyzji na temat powołania superresortu nie ma i możliwe, że nic w tej kwestii się nie zmieni.
Szef resortu aktywów państwowych powiedział też, że trwają prace nad projektem dotyczącym mediów, który jest wzorowany na rozwiązaniach, które już funkcjonują na świecie. - Rozmawiamy przede wszystkim o projekcie dekoncentracyjnym, ale nie można wykluczyć, że pojawią się jeszcze inne rozwiązania - powiedział.
Zapytany o to, czy zadaniem Artura Sobonia, który został nowym pełnomocnikiem rządu ds. górnictwa, będzie zamykanie kopalń, Sasin podkreślił, że jego zadaniem jest stworzenie modelu górnictwa i energetyki, który będzie współgrał z polityką Unii Europejskiej, którą musimy realizować. Dodał, że obecnie zapotrzebowanie na energię z węgla na świecie spada, głównie z powodu wysokich opłat emisyjnych. - Ponadto musimy się też zmierzyć z importem tańszej energii. Jednak wszystkie zmiany muszą być wprowadzane z partnerami społecznymi - zaznaczył.
Na pytanie, jakie znacznie miałoby wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2, minister przyznał, że zwiększyłoby to bezpieczeństwo energetyczne Polski i całego regionu, "ponieważ ograniczyłoby to możliwości szantażu Rosji". Podkreślił, że byłoby to ważne dla nas również w sensie ekonomicznym, ponieważ moglibyśmy czerpać zyski z tranzytu gazu do Europy Zachodniej dotychczasowymi rurociągami.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.