Reklama

Reklama

​Jacek Czaputowicz: Jak najszybciej rozpocząć negocjacje z Albanią i Macedonią Płn.

Polska opowiada się za szybkim rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych UE z Albanią i Macedonią Płn. Liczymy, że takie decyzje zapadną na październikowej Radzie ds. Ogólnych UE - powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem dyplomacji Albanii Gentem Cakajem.

Czaputowicz poinformował na konferencji prasowej, że głównym tematem rozmowy z ministrem spraw europejskich i zagranicznych Albanii była integracja europejska.

"Polska w pełni popiera europejską perspektywę całego regionu Bałkanów Zachodnich w szczególności Albanii, opowiada się za szybkim rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Liczymy, że takie decyzje podjęte zostaną podczas październikowego posiedzenia Rady ds. Ogólnych UE" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

"Doceniamy intensywne wysiłki reformatorskie władz albańskich. Cieszymy się, że zostały one docenione także przez Komisję Europejską, która w swoim ostatnim, majowym raporcie rekomendowała Radzie Europejskiej otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią" - dodał minister spraw zagranicznych.

Reklama

Gent Cakaj podziękował szefowi polskiego MSZ za tę deklarację. Podkreślił, że Albania bardzo ceni zaangażowanie Polski na Bałkanach Zachodnich, zwłaszcza niedawną inicjatywę, jaką był lipcowy szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu, na którym padły konkretne zobowiązania finansowe.

Polska m.in. zobowiązała się do wpłaty pół miliona euro na fundusz inwestycyjny Bałkanów Zachodnich. Przekazane przez Polskę środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na projekty infrastrukturalne i gospodarcze w regionie.

Reklama

Reklama

Reklama