Reklama

Reklama

Izba Odpowiedzialności Zawodowej bez kandydatów na prezesa. Zerwano kworum

Dwoje sędziów miało zerwać kworum i uniemożliwić wybór kandydatów na prezesa nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Kolejny termin spotkania sędziów w tej sprawie ma zostać wyznaczony najpóźniej do wtorku.

"Nie ma decyzji. Obrady zgromadzenia sędziów orzekających w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej rozpoczęły się przy udziale 9 na 11 osób, co pozwalało podejmować wiążące decyzje. Natomiast w trakcie obrad zgromadzenie opuściły dwie osoby, co w rezultacie uniemożliwiło podejmowanie wszelkich decyzji, w tym wyboru kandydatów" - powiedział rzecznik SN Aleksander Stępkowski.

Wybór prezesa ma zakończyć formowanie się Izby Odpowiedzialności Zawodowej zajmującej się m.in. rozstrzyganiem spraw dyscyplinarnych sędziów, która została utworzona w miejsce Izby Dyscyplinarnej. W połowie września prezydent wyznaczył 11 sędziów SN do orzekania w tej izbie. Andrzej Duda wybrał ich spośród 33 sędziów wylosowanych w sierpniu przez kolegium SN.

Reklama

Konieczne kworum

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o SN, do wyboru kandydatów na prezesa tej Izby potrzebna jest obecność na zgromadzeniu co najmniej 2/3 składu tej Izby. W przypadku braku tego kworum, na kolejnym zgromadzeniu wymagana będzie już tylko obecność połowy składu. Jeżeli także na tym posiedzeniu wyboru nie dokonano ze względu na brak wymaganego kworum, wybór może zostać dokonany na kolejnym posiedzeniu w przypadku obecności co najmniej 1/3 składu tej Izby.

Zgodnie z ustawą najpóźniej do wtorku należy wyznaczyć termin kolejnego zgromadzenia sędziów IOZ SN w tej sprawie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy