Iskrzy w Konfederacji. Bosak odcina się od słów Mentzena
- Temat, który był zupełnie niepotrzebny, którego nie ma w programie Konfederacji - powiedział Krzysztof Bosak o Sławomirze Mentzenie, który gwałt uznał za "nieprzyjemność". Wicemarszałek Sejmu podkreślił, że jego partia nie planuje zmieniać obecnego prawa, a wypowiedź Mentzena była "niedelikatna".

Krzysztof Bosak był gościem w programie TVN24 “Rozmowa Piaseckiego”. Prowadzący zapytał go o słowa Sławomira Mentzena ws. aborcji i ewentualnej zmiany prawa.
Przypomnijmy, że kandydat Konfederacji na prezydenta powiedział kilka tygodni temu, że gwałt jest “nieprzyjemnością”, która nie jest przesłanką do aborcji.
Krzysztof Bosak o Mentzenie. "Niedelikatna wypowiedź"
Bosak stwierdził, że była to wypowiedź "niedelikatna". - Wyrządziła szkodę wprowadzając do kampanii temat, który był w niej zupełnie niepotrzebny, którego nie ma w programie Konfederacji, którego nie ma w programie Sławomira Mentzena - powiedział
- Uważam, że z największą troską powinniśmy patrzeć na ofiarę każdego przestępstwa, a przestępstw seksualnych w szczególności - powiedział, podkreślając, że on nie użyłby takich słów.
Wicemarszałek Sejmu dodał, że temat aborcji nie jest tematem na kampanię, a on sam nie postuluje zmiany prawa. - Wciąga mnie pan w dyskusję, która może tylko nam zaszkodzić i prawdopodobnie nie uratuje żadnego dziecka - dodał.
Sławomir Mentzen chce zmiany prawa aborcyjnego
Sławomir Mentzen w wywiadzie z Krzysztofem Stanowskim opowiedział się za całkowitym zakazem aborcji. Stwierdził, że gwałtów w Polsce jest mało, a przypadków ciąży zaledwie jeden rocznie, więc dyskusje w tym temacie są niepotrzebne.
- Pierwsza rzecz, żebyśmy rozumieli kontekst: przypadków aborcji z gwałtu w Polsce jest jeden rocznie. Prawdopodobieństwo, że ta straszna tragedia zdarzy się komukolwiek, jest minimalna. To nie ma przełożenia na życie praktyczne. W świecie tych wszystkich tabletek "dzień po", we współczesnym świecie to jest jeden przypadek - stwierdził Sławomir Mentzen.
Później dodał kilka zdań, które wywołały burzę w mediach. Kandydat Konfederacji na prezydenta uznał gwałt za "nieprzyjemność", która nie jest przesłanką do usunięcia ciąży.
- Nie mamy prawa zabić innego człowieka, tylko dlatego, że ten człowiek sprawia nam przykrość, że jest dla nas nieprzyjemny, że może bardzo zaszkodzić naszemu życiu - podsumował.
100 ustaw Mentzena przedawnione
Krzysztof Bosak już wcześniej stanął w obronie partyjnego kolegi. W niedawnym wydaniu programu "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" powiedział, że słowa Sławomira Mentzena nie są wiążące.
- Opinia na temat aborcji Sławomira Mentzena, moja czy kogokolwiek innego niekoniecznie musi mieć rezultat prawny. Obecny stan prawny jest taki, że ciąża powstała w wyniku czynu zakazanego może być przerwana poprzez aborcję - stwierdził polityk Konfederacji.
Powtórzył słowa Mentzena, że terminacja ciąży w przypadku gwałtu to marginalne przypadki w skali kraju. Zaznaczył jednak, że Konfederacja nie chce zmiany prawa w tym zakresie. Bosak dodał, że 100 ustaw Mentzena nie sprawdziło się w rzeczywistości, jest przedawnione, a przywoływanie dawnych obietnic nie ma sensu.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
Adrian Zandberg (kandydat Razem)