Reklama

Reklama

IPN szuka dokumentów ws. "Wolskiego" w aktach Fundacji Archiwum Dokumentacji Historycznej PRL

Archiwiści IPN przeglądają akta Fundacji Archiwum Dokumentacji Historycznej PRL w Pułtusku. Szukają dokumentów związanych ze współpracą generała Wojciecha Jaruzelskiego z Informacją Wojskową, prowadzoną pod pseudonimem "Wolski" - dowiedział się dziennikarz RMF24 Tomasz Skory.

Jak nieoficjalnie ustalił Tomasz Skory, dotąd nie natrafiono na dokumenty istotne z punktu widzenia wiedzy o historii najnowszej. IPN bada też pozostałe po gen. Jaruzelskim dokumenty, zgromadzone w Archiwum Akt Nowych.

W poniedziałek prokurator IPN zabezpieczył 17 pakietów dokumentów w domu Jaruzelskiego (zmarł w 2014 r.). Przeszukanie miało na celu "zabezpieczenie dokumentów podlegających przekazaniu do IPN" - w ramach śledztwa co do "ukrycia przez osobę do tego nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi". Dokumenty te będą teraz podlegały procesowym oględzinom prokuratora IPN z udziałem specjalistów-archiwistów. Nie ujawniono, co zabezpieczono

Reklama

16 lutego prokuratorzy IPN - na tej samej podstawie - dokonali przeszukania w domu wdowy po gen. Czesława Kiszczaku. Zabezpieczono tam wówczas sześć pakietów dokumentów, w tym teczkę personalną i pracy TW "Bolka".

Przeprowadzono też przeszukania na Pomorzu

W środę i w czwartek prokuratorzy IPN dokonali przeszukań w mieszkaniu w Gdańsku oraz w domu w jednym z miast w województwie pomorskim. Nieruchomości te należą do Lecha Kobylińskiego, byłego członka Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Wojciechu Jaruzelskim. Funkcję tę sprawował w latach 1986-1989.

Jak powiedział dziennikarzowi RMF24 Lech Kobyliński, w jego mieszkaniu nie znaleziono żadnych dokumentów, nic nie było też zabezpieczane ani zabierane. 

(mn)

Tomasz Skory 

Reklama

Reklama

Reklama