Reklama

Reklama

IPN prosi o pomoc w odnalezieniu kobiety ze zdjęcia

Instytut Pamięci Narodowej opublikował zdjęcie młodej kobiety, zrobione 70 lat temu w Anglii. "Prosimy o pomoc w rozpoznaniu osoby uwiecznionej na fotografii" - piszą badacze.

"Poszukiwana ze zdjęcia... Kim jesteś?" - tak rozpoczyna się wpis umieszczony w mediach społecznościowych Instytutu Pamięci Narodowej. Badacze proszą o pomoc w odnalezieniu kobiety ze zdjęcia.

Fotografię wykonano 70 lat temu w Anglii. Mogła zostać zrobiona w Londynie, Edynburgu, Glasgow, St Andrews. Widać na niej młodą kobietę w mundurze.

Badacze proszą o pomoc

"Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji, czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror" - piszą badacze z IPN.

Reklama

Fotografia pochodzi z teczki zatytułowanej "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie" i została przekazana do zasobu archiwalnego IPN z WSI w Warszawie.

"Pomimo przeprowadzonej w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej kwerendy archiwalnej nadal nie wiadomo, kim jest bohaterka ze zdjęcia, czy jeszcze żyje, a może żyją jej dzieci lub wnuki" - zastanawiają się badacze i proszą internautów o pomoc w odnalezieniu kobiety. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy