Reklama

Inwazja śródziemnomorskich owadów w Polsce

W wielu polskich miastach pojawił się śródziemnomorski pluskwiak. Zdjęcia drzew oblepionych inwazyjnym owadem obiegły media społecznościowe.

Śródziemnomorski pluskwiak (Oxycarenus lavaterae) dotarł do Polski z krajów basenu Morza Śródziemnego. 

Owad był widziany m.in. w Zielonej Górze, Poznaniu, Gliwicach, Wrocławiu, Zielonej Górze i Świdnicy.

"Te śródziemnomorskie pluskwiaki są w Polsce od 2016 r., od 2018 na skutek ocieplania klimatu inwazyjnie zasiedlają nasz kraj, począwszy od południa. Do tej pory nie stwierdzono ich negatywnego wpływu na rodzimy ekosystem" - czytamy na Facebooku Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego. 

W ciągu ostatnich 20 lat zasięg występowania śródziemnomorskiego pluskwiaka gwałtownie przesunął się w kierunku północnym. Jego obecność potwierdzono w Czarnogórze, na Węgrzech, na Słowacji, w Serbii, Bułgarii, północnej Francji, Austrii, południowych rejonach Szwajcarii, Finlandii, w Czechach, Niemczech i Rumunii. 

W Polsce pojawił się po raz pierwszy w 2016 r.  

Występowaniu owadów sprzyjają coraz cieplejsze zimy. 

Pluskwiak nie jest groźny dla ludzi, może jednak powodować szkody na morelach, brzoskwiniach poprzez nakłuwanie zawiązków owoców - powiedział w rozmowie z serwisem swidnica24.pl prof. Zdzisław Klukowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy