Reklama

Reklama

Incydent na granicy. Białoruskie służby zaatakowały posterunek SG

Straż Graniczna poinformowała o incydencie na granicy z Białorusią. Jeden z posterunków polskich pograniczników został zaatakowany przez białoruskie służby, które obrzuciły go kamieniami. W ciągu ostatniej doby z terytorium Białorusi do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 50 migrantów.

Najwięcej spośród tych osób - 42 - próbowały forsować granicę na odcinku chronionym przez placówkę SG w Czeremsze. Byli to obywatele Algierii, Kamerunu i Turcji.

Straż Graniczna podała także, że posterunek SG w Czeremsze został obrzucony kamieniami przez służby białoruskie.

Poinformowano również, że za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano Rosjanina, który przewoził trzech Jemeńczyków. Nie podano gdzie to miało miejsce.

Czasowy zakaz przebywania

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Reklama

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory

Tymczasem od kilku tygodni budowa zapory chroniącej granicę. Konstrukcja stanie na 186 km granicy i będzie mieć 5,5 metra wysokości. 

Budowa zapory trwa równocześnie na czterech odcinkach, rozpoczęła się od wiercenia i betonowania w ziemi pali. Następnie zaplanowano montaż stalowych słupów i przęseł. Na te elementy łącznie zużytych zostanie ponad 50 tysięcy ton stali.

Zapora ma kosztować łącznie 1,6 mld zł. Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej inwestycja ta jest celem publicznym.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy