Imponujące plany na miarę mocarstwa. Niezwykły film o Warszawie
W Powstaniu Warszawskim mieszkańcy stolicy walczyli m.in. o swój "niezrealizowany sen". O odzyskanie tego, co budowali w trakcie 20 lat II Rzeczpospolitej: utrzymanie budowy wolnego państwa. RMF FM z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezentuje dokumentalny film "Zburzone marzenia".
W "Zburzonych marzeniach" prezentowane są niezrealizowane plany monumentalnych budowli, których wzniesienie było planowane na początek lat 40. Pomysły zostały zatrzymane przez niemiecką inwazję.
To opowieść o projektach, które miały obrazować ambicję odrodzonej Rzeczpospolitej. RMF FM odkrywa plany budowy wielkiej wystawy światowej na terenach dzisiejszego Stadionu Narodowego; pokazuje plany budowy nowego centrum Warszawy, czyli rozległej dzielnicy marszałka Piłsudskiego na Polu Mokotowskim. Ukazany jest także pomysł budowy "wrót" do nowej Polski: zapierające dech w piersiach nowe dworce i lotniska. Miały być one symbolem potęgi Polski, po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.
Film powstał z inspiracji książką "Warszawa Niezaistniała" Jarosława Trybusia, wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
W filmie wykorzystano zdjęcia: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, Miesięcznika "Architektura i Budownictwo", Biuletynu "Lot Polski": organu Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej,Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej.