Reklama

IMGW wydał ostrzeżenie przed silnym mrozem. Nawet -17 st. Celsjusza

IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego i śląskiego. Policja i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają z kolei przed bardzo trudnymi warunkami panującymi na drogach w całym kraju.

Na Podlasiu ostrzeżeniem zostały objęte powiaty: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, grajewski, hajnowski, moniecki, sejneński, sokólski, suwalski, Suwałki. Z kolei na Warmii i Mazurach alert dotyczy powiatów: ełckiego, oleckiego i gołdapskiego.

IMGW informuje, że prognozuje się tam temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16 do -11 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -7 do -4 stopni. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h.

Na Śląsku ostrzeżenia wydano dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Biała, żywieckiego, a w Małopolsce dla powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego i nowosądeckiego. 

IMGW prognozuje, że temperatura minimalna w nocy wyniesie w tych regionach od -17 do -13 stopni. W dzień termometry pokażą maksymalnie od -7 do -5 stopni na Śląsku, a w Małopolsce od -9 do -7 stopni.

Reklama

Ostrzeżenia obowiązują od godz. 22.00 w niedzielę (6 stycznia) do godz. 10.00 w poniedziałek (7 stycznia).

Trzy osoby zmarły z wychłodzenia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w sobotę z powodu wychłodzenia zmarły już trzy osoby.

Rzeczniczka RCB Anna Adamkiewicz przekazała, że od początku listopada życie w ten sposób straciły 43 osoby. Zaapelowała, by zwracać uwagę na ludzi, którzy przy mrozach mogą potrzebować pomocy i w razie potrzeby zgłaszać to pod numerem alarmowym 112. 

"Służby na pewno zainterweniują, pomogą. Taki jeden telefon może komuś naprawdę bardzo pomóc" - dodała Anna Adamkiewicz.

Dziś niemal w całej Polsce, poza Wybrzeżem i zachodem kraju, będzie mróz. 

Trudne warunki na drogach

Policja i RCB ostrzegają jednocześnie przed bardzo trudnymi warunkami panującymi na drogach w całym kraju. W wielu miejscach pada śnieg, jest ślisko, a mgły ograniczają widzialność.

Nadkomisarz Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji powiedział, że przez trudne warunki dzisiejsze podróże samochodem na pewno zajmą więcej czasu niż zazwyczaj. 

"Od razu załóżmy sobie, wyjeżdżając od bliskich, rodziny, że nasza trasa może trwać więcej niż zwykle. Nie starajmy się nadrabiać tego czasu, przyspieszać, bo prędkość w takiej sytuacji stanowi bardzo duże zagrożenie" - zaapelował policjant. Dodał, że przy takiej sytuacji na drogach warto mieć opony zimowe.

O zachowanie rozwagi za kierownicą zaapelowała także rzeczniczka RCB Anna Adamkiewicz. Jak mówiła, na wielu drogach jest ślisko, zalega na nich błoto pośniegowe, a warunki pogarszają marznące opady deszczu. 

"Uważajmy, zwolnijmy, weźmy pod uwagę to, że droga nam zajmie trochę więcej czasu i nie spieszmy się" - zaznaczyła.

MSWiA przypomina o odśnieżaniu dachów

MSWiA przypomina z kolei o odśnieżaniu dachów i usuwaniu lodowych sopli. W komunikacie ministerstwo przypomina, że to obowiązek właściciela bądź zarządcy nieruchomości. 

Jak czytamy, szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny.

Właściciel bądź zarządca, który nie dopełni obowiązku odśnieżania dachu, może zostać ukarany mandatem. Może również zostać wprowadzony natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach -> kliknij!

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

INTERIA.PL/IAR

Reklama

Reklama

Reklama