Reklama

IMGW ostrzega przed wzrostem poziomu wody i silnym wiatrem

Niestety i w tym roku nie można liczyć na białe święta. Chociaż połowa grudnia pełna była śniegu, zamieci, ale i niebezpiecznej gołoledzi, biały puch nie utrzymał się zbyt długo. Opady deszczu spowodowały, że stan wód zaczął wzrastać, a IMGW wydało ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na rzece Krzna (woj. lubelskie) oraz możliwości przekroczenia stanu alarmowego wody na Czarnej w Januszewicach (woj. świętokrzyskie). Wystosowano również alert przed silnym wiatrem w strefie nadmorskiej.

Patrząc na ostatnie dni, wydaje się, że zima odeszła w zapomnienie - w wielu miejscach stopniał śnieg, a termometry wskazują dodatnią temperaturę. W niedzielę na południu kraju panować będzie słoneczna pogoda i temperatury sięgające nawet 9 stopni Celsjusza na plusie. 

Kiedy nadejdzie zmiana pogody? Sprawdź najlepsze prognozy w serwisie Interii

Pogoda. Ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody

Opady deszczu, które w ostatnim czasie przyczyniły się do niebezpiecznych warunków na drogach i chodnikach, mogą mieć również niekorzystny wpływ na stan poziomu wód. Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed wzrostem poziomu wody na rzece Krzna (woj. lubelskie) z przekroczeniem stanu ostrzegawczego. 

Reklama

"W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych na Krznie notowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w profilu Malowa Góra" - przekazał w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy północnych powiatów Lubelszczyzny. Alert będzie obowiązywać od godz. 15 w niedzielę do godz. 15 w poniedziałek.

Hydrolodzy oszacowali prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska na 90 proc.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia o wezbraniach wód dla Pilicy i jej dopływów wydano dla regionu świętokrzyskiego. Na Czarnej w Januszewicach możliwe jest przekroczenie stanu alarmowego. Alert obowiązuje do godz. 10 w poniedziałek. 

"W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych na Pilicy i jej dopływach przewiduje się dalszy wzrost poziomu wody, lokalnie na Czarnej w Januszewicach powyżej stanu alarmowego" - przekazał IMGW w komunikacie. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk określono na 85 proc.

Na Czarnej w Januszewicach poziom wody wynosi aktualnie 395 cm i do stanu alarmowego brakuje tylko 5 cm. - Na razie nie ma powodu do niepokoju. Na tej rzece w tym miejscu często występują takie stany. Choć oczywiście cały czas monitorujemy sytuację - powiedział Arkadiusz Białacki z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W regionie świętokrzyskim stany ostrzegawcze przekroczone są jeszcze w dwóch miejscach: w Bocheńcu na Łososinie (poziom wody 321 cm, stan ostrzegawczy przekroczony o 1 cm) i w Mniszku na Białej Nidzie (poziom wody 286 cm, stan ostrzegawczy przekroczony o 16 cm).

Prognoza pogody. Wydano ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Jednak w najbliższym czasie możemy się spodziewać nie tylko opadów deszczu. Ostrzeżenie wydano również w związku z silnym wiatrem. IMGW-PIB wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dla strefy nadmorskiej woj. pomorskiego - powiatu puckiego (w tym Półwyspu Helskiego) przed silnym wiatrem, który ma występować w poniedziałek od godz. 5 do 9 rano.

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do około 70 km/h, z południowego wschodu" - informuje synoptyk IMGW.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia jest wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | IMGW | wiatr | deszcz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy