Reklama

Reklama

IMGW ostrzega przed śniegiem i mrozem. Uważać muszą mieszkańcy Pomorza

Noc z piątku na sobotę będzie mroźna. Na Suwalszczyźnie oraz w kotlinach górskich temperatura spadnie do minus dziewięciu stopni Celsjusza. Sobota także z ujemnymi wartościami i intensywnymi opadami śniegu na Pomorzu Zachodnim - przekazał synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Dla tego regionu wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. Z kolei na południu kraju spodziewane jest oblodzenie dróg i chodników.

W nocy z piątku na sobotę największy mróz, do minus dziewięciu stopni Celsjusza, będzie na północnym wschodzie - na Suwalszczyźnie, a także w kotlinach górskich, w Sudetach i Karpatach.

- W centrum kraju też będzie mroźnie. Temperatura minimalna to ok. minus sześciu stopni Celsjusza - przekazał Michał Ogrodnik z Centralnego Biura Prognoz IMGW. Na zachodzie spodziewane są cztery stopnie poniżej zera. Najcieplej ma być w nocy nad samym morzem, od minus dwóch stopni do minus jednego stopnia Celsjusza.

Na południu kraju w związku z nadal dużym zachmurzeniem i spadkiem temperatury spodziewane jest oblodzenie dróg i chodników. Tam miejscami także spadnie śnieg w Karpatach - w Bieszczadach do pięciu cm. Podobne sumy opadów mogą pojawić się również w rejonie wschodnim Pomorza. Mniej intensywniej poprószy śnieg w centralnej i zachodniej jego części.

Reklama

Śnieg na Pomorzu. Intensywnie popada

Sobota zapowiada się pogodnie, choć mogą pojawiać się chmury, szczególnie na Pomorzu, bo tam miejscami, zwłaszcza w jego zachodniej części, intensywnie będzie padać śnieg. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla - łącznie - 16 powiatów. Dla Gdańska, Gdyni, Sopotu, Słupska, a także dla powiatów bytowskiego, gdańskiego, kartuskiego, lęborskiego, puckiego, słupskiego i wejherowskiego obowiązuje ono od godz. 21 w piątek do godz. 10 w sobotę.

Z kolei ostrzeżenie dla powiatów chojnickiego, człuchowskiego, kościerskiego, starogardzkiego i tczewskiego obowiązywać będzie od godz. 12 do godz. 24 w sobotę.

Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, lokalnie 15 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk określono na 80 procent. Biały puch, który spadnie, raczej się nie stopi, bo w całej Polsce będą temperatury ujemne.

Najcieplej w strefie brzegowej Bałtyku

Przydadzą się czapki i rękawiczki, bo w najcieplejszym momencie dnia na wschodzie i w górach temperatura wyniesie od minus pięciu do minus czterech stopni Celsjusza. W centrum będzie ok. minus dwóch stopni, zero stopni wskażą termometry na zachodzie. Najcieplej będzie w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego, od jednego do trzech stopni Celsjusza.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na ogół zmienny, ale na Pomorzu z kierunku południowo-zachodniego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy