Reklama

Reklama

Ilu Polaków chodzi do kościoła? Są najnowsze dane

W niedzielnych mszach świętych w 2014 roku uczestniczyło 39,1 procent Polaków. To dokładnie tyle samo, co w roku 2013 i minimalnie mniej niż w latach 2012 i 2011. Komunię świętą w 2014 roku przyjmowało z kolei 16 procent mieszkających w naszym kraju katolików. Wyniki badań na ten temat przedstawił Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Według dyrektora Instytutu, księdza Wojciecha Sadłonia, świadczy to o stabilizacji katolicyzmu w Polsce. Jednocześnie duchowny zwraca uwagę na wyraźne różnice między niektórymi obszarami kraju. Najbardziej religijny jest południowy-wschód - diecezja tarnowska, przemyska i rzeszowska. Najmniej religijne natomiast są diecezje północno-zachodnie - koszalińsko-kołobrzeska i szczecińsko-kamieńska. 

Zdaniem doktor Marii Rogaczewskiej z Instytutu Studiów Społecznych UW wyniki badań świadczą o tym, że Polacy mają silny nawyk społeczny i kulturowy chodzenia do kościoła. Statystki nie pozwalają jednak na wyciąganie wniosków dotyczących bliskości z Bogiem osób uczestniczących w mszach świętych. 

Reklama

"To badanie tylko pokazuje, jak bardzo nawyk obowiązku chodzenia do kościoła w niedzielę jest ciągle w polskim społeczeństwie zakorzeniony" - mówi doktor Maria Rogaczewska. 

W 1981 roku w niedzielnych mszach świętych uczestniczyło około 51 procent Polaków. Od tamtego czasu spadła więc liczba uczestników liturgii. Jednocześnie jednak wzrósł odsetek katolików przyjmujących komunię świętą. To, zdaniem Marii Rogaczewskiej, może oznaczać, że w grupie ludzi chodzących do kościoła są osoby, które to robią świadomie, z wyboru i że Kościół jest bardzo ważną częścią ich życia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy