Reklama

Reklama

Ilu Polaków chodzi do kościoła? 9 października krajowe liczenie wiernych

W niedzielę 9 października odbędzie się doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii świętej.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października.

W tym roku zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) odbędzie się w najbliższą niedzielę 9 października - podano w komunikacie na stronie archidiecezji warszawskiej.

Wskaźniki dominicantes i communicantes

Z opublikowanego w grudniu 2020 r. raportu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (ISKK) wynika, że w 2019 r. wskaźnik dominicantes, dotyczący uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św., wyniósł 36,9 proc. 

Reklama

Wskaźnik communicantes, dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św., wyniósł wówczas 16,7 proc.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym. 

Reklama

Reklama

Reklama