Reklama

Reklama

Ile jeszcze potrwają rekordowe upały? W pogodzie szykuje się zmiana. Wiadomo, kiedy nadejdą burze

Jak długo jeszcze będą nam dokuczać upały? Kiedy można się spodziewać się zmiany pogody? Obecnie Polska znajduje się pod wpływem gorącego wyżu, za sprawą którego w całym kraju notowane są bardzo wysokie temperatury. W najbliższych dniach pogoda będzie się jednak zmieniać, pojawią się przelotne opady oraz burze.

Przez Polskę przechodzi aktualnie fala upałów - termometry w wielu miejscach pokazują więcej niż 35 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach musimy jednak spodziewać się chwilowego załamania pogody.

Prognoza pogody: Po upałach burze

Dziś najwyższe temperatury były w zachodniej części kraju - we Wrocławiu słupki rtęci sięgnęły 37 stopni w ciągu dnia w cieniu. W pozostałych regionach termometry pokazywały od 30 do 35 stopni Celsjusza.

Z najnowszych prognoz IMGW wynika, że pierwsze burze na zachodzie kraju mogą pojawić się już dziś wieczorem i w nocy. Jutro natomiast "burze najliczniej pojawiać się będą na północy kraju w rejonie Pomorza oraz na południu, głównie na obszarze górskim Tatr. Masa powietrza o największych zasobach energii konwekcji przebiegać będzie w pasie od Pomorza, Warmii i Mazur, przez Mazowsze, Ziemię Świętokrzyską, część Ziemi Łódzkiej i Lubelszczyzny, po Małopolskę i Podkarpacie".

Reklama

W piątek burze mogą pojawiać się już od godzin rannych, zwłaszcza na zachodzie kraju. Jednak największej ich aktywności należy spodziewać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Synoptycy przewidują, że burzom mogą towarzyszyć opady deszczu do 20-30 mm, opady gradu o średnicy do 2-4 cm, a także silne porywy wiatru do 70-80 km/h.

Upały i burze w weekend

Mimo piątkowych burz w weekend nadal będzie nam towarzyszyła bardzo wysoka temperatura, w wielu miejscach przekraczająca 30 stopni. W sobotę i niedzielę prognozowane są także niewielkie, przelotne opady deszczu oraz burze.

Zagrzmi niemal w całej Polsce, a największych wyładowań atmosferycznych możemy się spodziewać w zachodniej, centralnej oraz południowej części kraju. Najwięcej deszczu spadnie natomiast na Pomorzu oraz w okolicy Białegostoku. 

Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni

Prognoza pogody - przyszły tydzień znów będzie upalny

Po weekendzie z niewielkimi opadami i burzami, na początku następnego tygodnia możemy się spodziewać nieznacznego ochłodzenia. Temperatury poniżej 30 stopni pozwolą odpocząć od fali upałów, jednak już od środy słupki rtęci zanotują kolejny skok. Znów najgoręcej będzie w zachodniej części kraju

Prognoza pogody na najbliższe dni raczej nie zakłada znaczących opadów deszczu, co w połączeniu z bardzo wysoką temperaturą pogłębia problem suszy.

Czytaj również:

Tropikalne upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

6 sprawdzonych sposobów, jak przetrwać upał w mieście

Co nawadnia lepiej niż woda? Te napoje warto pić w czasie upałów

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy