Reklama

Idzie załamanie pogody. Potężne wichury, śnieg i możliwy brak prądu

Pogoda w Polsce dalej będzie niebezpieczna. Jak wynika z prognoz, w czwartek i piątek nie zabraknie śniegu, deszczu oraz wiatru. Za wszystko odpowiada wir niżowy, który doprowadzi do załamania pogody w naszym kraju. W najbliższych godzinach spodziewane są burze i potężne wichury, które mogą doprowadzić do przerw w dostawach prądu.

 Jak informuje serwis Fani Pogody, w najbliższych godzinach pogoda w Polsce może być bardzo niebezpieczna. Powodem jest wiatr, który w porywach osiągnie nawet do 100 kilometrów na godzinę, co może doprowadzić do zniszczeń w eielu rejonach. 

Czytaj też: Pogodowy armagedon zacznie się już dziś? IMGW wylicza zagrożenia

Pogoda już cię nie zaskoczy! Sprawdzaj dokładne prognozy w naszym serwisie

Reklama

Pogoda w Polsce. Niż Oleq I uderzy śniegiem i wichurami

"Do Polski zbliża się kolejny niż z rodowodem atlantyckim. Wir niżowy zacznie wpływać na pogodę już w nocy i będzie "nurkował" z północnego na południowy wschód i zacznie wypełniać się nad chłodniejszym lądem. Zanim tak się stanie, to przyniesie groźny wiatr i liczne opady, a nawet punktowe burze" - czytamy. 

Oleq I - ośrodek niżowy - ma przynieść do Polski opady śniegu oraz deszczu. "Z uwagi na narastający poziomy gradient ciśnienia, wzrastać będzie prędkość wiatru, osiągając miejscami na nizinach oraz w górach skale wichury (...). Możliwe są lokalne szkody wiatrowe, czyli wiatrołomy i przerwy w dostawach energii elektrycznej " - podaje serwis. 

Pogoda w Polsce. Wichury w czwartek, możliwe zamiecie

Jak przekazał z kolei synoptyk IMGW Michał Kowalczuk, w czwartek deszcz ze śniegiem może popadać na przeważającym obszarze kraju. W górach będą to opady śniegu, a na Pomorzu deszczu. - Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, ok. 2-3 stopni w centrum, do ok. 4-5 stopni Celsjusza na zachodzie - podkreślił ekspert.

Zdaniem IMGW, umiarkowany wiatr północno-zachodni będzie stopniowo słabł. - Nad morzem jeszcze pozostanie dość silny i tam możliwe porywy do 80 km/h. W górach nadal mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy z czwartku na piątek spodziewane są już słabsze opady, zarówno śniegu w centrum i na wschodzie kraju oraz w górach, jak również deszczu ze śniegiem na zachodzie - podkreślł Michał Kowalczuk.

Prognoza pogody. W piątek zima i wiatr do 160 km/h

- W piątek możliwe są większe przejaśnienia, nawet rozpogodzenia, głównie w centrum kraju - dodał synoptyk IMGW. Zaznaczył również, że tam, gdzie wystąpią, możliwe są oblodzenia, na drogach może być ślisko.

Jednocześnie pogoda 3 lutego będzie chłodna i typowo zimowa. - Temperatura minimalna wyniesie od minus 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, ok. minus 2 stopni w centrum, do ok. 0 na zachodzie - przekazał Kowalczuk.

Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 10 mm do 20 mm. Z kolei prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej w górach o 10 cm do 18 cm, a na Pomorzu i Mazurach do 8 cm. Z prognozy IMGW wynika ponadto, że wiatr będzie słaby i umiarkowany, po południu miejscami dość silny, a na wybrzeżu silny, do 45 km/h, w całym kraju porywisty, z kierunków południowych i zachodnich. Na zachodzie porywy wiatru wzrastające do 70 km/h, na południowym zachodzie do 85 km/h, na wybrzeżu do 90 km/h, w Karpatach do 100 km/h i w Sudetach do 160 km/h. W górach wystąpią lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Czytaj też: Kosztuje nawet 800 zł. Od kiedy nowy obowiązek dla właścicieli domów?

Zakaz pieców gazowych budzi wielkie emocje. Jakie są alternatywy?

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | wichury | śnieg | Deszcz | IMGW

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy