Reklama

IBL: W dużej części kraju wciąż najwyższe zagrożenie pożarowe

Przynajmniej część każdego z 16 województw objęta jest w sobotę trzecim, najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego - wynika z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa. Na pozostałych obszarach utrzymuje się średni poziom zagrożenia.

Z mapy wynika, że najgorsza sytuacja jest na południu Polski, gdzie najwyższym zagrożeniem pożarowym objęte jest niemal całe terytorium województw: opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego.

W pozostałych województwach najwyższe zagrożenie występuje na mniejszej części terytorium. Jedynie w niewielkim stopniu obejmuje ono Dolny Śląsk oraz województwo łódzkie, wolne od niego są też tereny nadmorskie.

Niepokojące dane

Instytut Badawczy Leśnictwa podkreśla, że duże zagrożenie pożarowe w lasach, spowodowane suszą i utrzymujące się od wielu tygodni, sprzyja łatwej inicjacji ognia. Jako dodano, w ponad 50 proc. miejsc pomiaru wilgotności ściółki - wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu 6-8 proc.

Reklama

IBL przekazał ponadto, że jeżeli przez kilka dni utrzyma się dotychczasowa pogoda, leśnicy zgodnie z przepisami będą zmuszeni zakazać wstępu do lasów. Zaapelował również o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania w lesie, jak i w czasie przejazdów przez tereny leśne, a także w ich sąsiedztwie.

Pierwsze decyzje o zakazie wstępu do lasu

W piątek Lasy Państwowe Poinformowały, że Nadleśnictwo Świeradów (woj. dolnośląskie) w części zarządzanego terenu - jako pierwsze nadleśnictw w kraju - wprowadziło zakaz wstępu do lasu. Ma związek z suszą i pożarami, jakie wybuchają w kompleksach leśnych.

Prognoza zagrożenia pożarowego określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy