Hołownia przed spotkaniem liderów odkrywa karty. "Słowo się rzekło"
"Jutro spotkanie koalicyjne, to przedstawię liderom: Rekonstrukcja rządu i odnowa w koalicji teraz, a nie w lipcu. Słowo się rzekło - nie ma powodu aby zwlekać" - napisał na platformie X marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał również, że jeśli nie zajmie się tym koalicja rządząca "za dwa lata do tej rozmowy siądą premier Czarnek z ministrem Mentzenem".

Na 11 czerwca zaplanowano w Sejmie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Wcześniej odbędzie się spotkanie liderów koalicji rządzącej.
Marszałek Sejmu zapowiedział, że rozmowy odbędą się w celu omówienia "najważniejszych z ważnych" tematów: celów programowych Koalicji 15 października i usprawnienia bieżących działań koalicji.
Spotkanie liderów koalicji. Szymon Hołownia przedstawia swoje punkty
Szymon Hołownia w środę na platformie X poinformował, jakie punkty przedstawi jako lider Polski 2050 na najbliższym spotkaniu z koalicjantami.
W punkcie pierwszym Szymon Hołownia zaznaczył "rekonstrukcję rządu".
"Rekonstrukcja rządu i odnowa w koalicji teraz, a nie w lipcu. Słowo się rzekło - nie ma powodu aby zwlekać" - czytamy.
Punkt drugi dotyczy listy reform, które "koalicja musi zobowiązać się, że przeprowadzi jak najszybciej". "Pakiet" Szymona Hołowni to:
- ustawa o odpartyjnieniu TVP,
- ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami,
- ustawa antykuwetowa,
- natychmiastowe odblokowanie pieniędzy na tanie mieszkania i wypisanie z wykazu prac dopłat do kredytów,
- ustawa zakazująca smartfonów w szkołach podstawowych
"Do roboty". Szymon Hołownia: Rząd ma być chudszy
Kolejny punkt dotyczy składu rządu.
"Najmniejszy rząd Europy w jednym z największych krajów Europy to tani populizm, ale polski rząd ma być chudszy" - pisze marszałek Sejmu.
Ostatni z punktów dotyczy budżetu i finansów.
"Nowa umowa koalicyjna przed przyjęciem projektu budżetu przez rząd. Nasze plany muszą mieć pokrycie w liczbach" - czytamy w oświadczeniu Hołowni.
"Do roboty, albo za dwa lata do tej rozmowy siądą Premier Czarnek z Ministrem Mentzenem" - tymi słowami zakończył swój wpis.
Wotum zaufania. Donald Tusk zapowiedział zmiany w rządzie
Karol Nawrocki będzie kolejnym prezydentem Polski. W drugiej turze wyborów uzyskał 50,89 proc. poparcia, a jego rywal Rafał Trzaskowski 49,11 proc.
Wygrana kandydata wspieranego przez PiS stawia obóz władzy w kłopotliwej sytuacji. W związku z tym Donald Tusk ogłosił, że zwróci się o wotum zaufania.
- To wotum zaufania to nie jest próba kontynuowania wszystkiego co robiliśmy, bo wiemy dobrze po tym półtora roku, że niektóre rzeczy można robić lepiej i szybciej. To wotum zaufania ma być nowym otwarciem. Ludzie będą różnie komentowali, ale chciałbym żebyście wiedzieli, że dla całej Koalicji 15 października ma to być dzień nowego impetu - mówił do ministrów Donald Tusk.