Reklama

Reklama

Historia Auschwitz w 33 przedmiotach. Tragiczna historia zakochanych

- Dla Niemców nic nie mogło się zmarnować - mówi Marek Zając, przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Po więźniach pozostały okulary, buty czy włosy. Chociaż ludzkich szczątków nie można filmować, jest jeden wyjątek - pukle zakochanych w sobie Żydówki i Polaka. To jedna z 33 historii, opisanych przez pryzmat przedmiotów w niezwykłej serii dokumentalnej. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany 27 stycznia na antenie Polsat Rodzina o godz. 21:05 oraz Polsat News o godz. 23:30.

Stosy okularów, butów, protez... Na tym cmentarzysku nie ma grobów. Ciała pomordowanych spalono w krematoriach. Po ofiarach pozostały niemal wyłącznie rzeczy - niemal, bo sprawcy zrobili wyjątek dla tych części ludzkiego ciała, które potraktowali jak towar.

- Dla Niemców nic nie mogło się zmarnować. Obóz nie tylko służył mordowaniu, ale był też wielkim przedsiębiorstwem nastawionym na zysk. SS sprzedawało włosy niemieckim firmom w cenie pół marki za kilogram, głównie do produkcji tkanin i filcu. Zachowały się ich dwie tony  - informuje Marek Zając, przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Reklama

Włosy nie są zwykłymi eksponatami, to ludzkie szczątki, dlatego muzeum nie pozwala ich filmować. Ale jest jeden wyjątek - połączone pukle kobiety i mężczyzny, troskliwie przechowywane w muzealnych zbiorach.

Żydówka Mala Zimetbaum i Polak Edward Galiński poznali się w obozie na przełomie lat 1943 i 1944.

- Od początku poczuli do siebie nić sympatii, a później wybuchła wielka miłość - mówi Agnieszka Sieradzka, historyk sztuki. 

"Kocham i jestem kochana" - miała powiedzieć Mala jednej ze swoich obozowych koleżanek.

Chociaż parze udało się uciec z obozu, ich historia nie ma szczęśliwego zakończenia. Po dwóch tygodniach zostali rozpoznani i deportowani do Auschwitz, gdzie zostali skazani na śmierć.

"Historia Auschwitz w 33 przedmiotach" to wyjątkowa seria dokumentalna ukazująca przerażającą skalę zbrodni nazistowskich, ogrom cierpienia ofiar i siłę oporu więźniów - poprzez przedmioty z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pilot zaplanowanej na 11 odcinków serii zostanie wyemitowany 27 stycznia, w 76. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz, na antenie Polsat Rodzina o 21:05 oraz Polsat News o 23:30.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Praca czyni wolnym. "Ta brama wzbudzała w nas nadzieję"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy