Reklama

Hermeliński: Senat zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym w czwartek

"W czwartek o godz. 9. rozpocznie się w Senacie dyskusja nad zmianami w Kodeksie wyborczym" - poinformował w środę przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński po spotkaniu z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

W środę w Senacie odbyło się spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim. Tematem rozmowy były zmiany w Kodeksie wyborczym. Po spotkaniu Hermeliński powiedział dziennikarzom, że przedstawił marszałkowi swoje oczekiwania co do podniesionych wcześniej przez PKW "niepokojących" przepisów zawartych w ustawie.

"Przede wszystkim cały czas podkreślam te kwestie związane ze sposobem wyboru komisarzy i sposobem wyboru szefostwa kierownictwa Krajowego Biura Wyborczego - te dwie rzeczy przedstawiłem panu marszałkowi" - podkreślił.

Reklama

"Dyskutowaliśmy też, o kwestiach związanych z osobami niepełnosprawnymi. Jakie są możliwości, żeby jednak umożliwić im branie udziału w wyborach. Również mówiliśmy o kwestiach związanych ze sposobem głosowania, "z tym nieszczęsnym znakiem +x+" - mówił szef PKW.

"Podkreślaliśmy też te rzeczy, które są dobre" - dodał. "Od początku też mówimy, że przecież nie można wszystkiego krytykować. Jest kilka rzeczy dobrych, które są wprowadzane" - zauważył Hermeliński.

Senat zajmie się kodeksem w czwartek

Szef PKW poinformował też, że w czwartek o godz. 9. Senat zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym. Dodał, że marszałek Senatu zgodził się na jego udział w posiedzeniu. "Na zabranie głosu przeze mnie i będę chciał to oczywiście jutro zrobić" - zaznaczył.

Przyjęta w czwartek przez Sejm nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmiany w sposobie wyboru członków PKW. Znosi również głosowanie korespondencyjne.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm zmianą Kodeksu wyborczego minister spraw wewnętrznych i administracji będzie przedstawiać Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na 100 komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Jeśli PKW nie powoła ich w określonym czasie, minister będzie mógł sam "niezwłocznie" powołać zarówno komisarza, jak i nowego szefa KBW.

Nowela ma też na celu zmniejszenie liczby głosów nieważnych oddanych w wyborach. Wprowadzona zostaje nowa definicja znaku "x" na karcie do głosowania - znak "x" to "co najmniej dwie przecinające się linie". 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy