Reklama

Reklama

Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie członkiem Rady Polityki Pieniężnej? "Zgłaszam gotowość"

Do 23 grudnia senatorowie mają czas na zgłoszenie swoich kandydatów na dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej. - Zgłaszam swoją gotowość. Czy będę członkiem Rady Polityki Pieniężnej, zależy w głównej mierze od Senatu i decydentów - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na początku 2022 roku wygasają sześcioletnie kadencje większości członków Rady Polityki Pieniężnej.

Szef senackiej komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina (KO) powiedział, że do 23 grudnia senatorowie mają czas na zgłoszenie swoich kandydatów na dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej; każda z kandydatur musi uzyskać przynajmniej siedem podpisów.

Gronkiewicz-Waltz: Zgłaszam gotowość

Hanna Gronkiewicz-Waltz była pytana w TVN24 o kandydowanie do Rady Polityki Pieniężnej - jak mówił prowadzący - "umeblowanej przez PiS".

- Ja przede wszystkim zgłaszam swoją gotowość; czy będę członkiem Rady Polityki Pieniężnej, zależy w głównej mierze od Senatu i decydentów - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Reklama

- Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kiedy jest 10 członków (dziewięciu i przewodniczący), to wystarczy, żeby sześciu było innego zdania niż prezes i przegłosują wtedy nawet prezesa - dodała. 

Na uwagę reportera, że tych sześciu trudno będzie na razie znaleźć, odparła, że "trzech widać na horyzoncie, bo oni jednak przyznali się, że za późno zdecydowali o podwyższeniu stóp procentowych".

Kto może zostać członkiem Rady Polityki Pieniężnej?

Art. 227 Konstytucji stanowi, że w skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzą prezes Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący oraz osoby wyróżniające się wiedzą z zakresu finansów, powoływane na sześć lat, w równej liczbie przez prezydenta Rzeczypospolitej, Sejm i Senat.

Ustawa o Narodowym Banku Polskim doprecyzowuje, że w RPP zasiada dziewięciu członków, a każdy z nich funkcję członka Rady można pełnić tylko jedną kadencję. Wskazuje, że powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich.

W okresie kadencji członek Rady nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską, a za zgodą Rady wyrażoną w drodze uchwały (bez udziału zainteresowanego) - dopuszczalna jest działalność w organizacjach międzynarodowych. Członek Rady będący członkiem partii politycznej lub związku zawodowego obowiązany jest na okres kadencji w Radzie zawiesić działalność w tej partii lub w tym związku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne