Reklama

Reklama

Hamankiewicz: Protest lekarzy moralnie uzasadniony

Protest lekarzy jest moralnie uzasadniony - uważa prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. W związku ze sporem resortu zdrowia z Porozumieniem Zielonogórskim w sprawie kontraktów na 2015 rok część lekarzy po 1 stycznia nie otworzyła swoich przychodni i gabinetów.

Punktami spornymi są między innymi nowe obowiązki lekarzy rodzinnych związane z wejściem w życie pakietów onkologicznego i kolejkowego oraz sposób finansowania POZ. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy popiera Medyków z Porozumienia Zielonogórskiego. Związkowcy zapowiadają przeprowadzenie akcji protestacyjnej, nie wykluczając strajku.

Maciej Hamankiewicz powiedział w PR24, że strajk lekarzy w obronie pacjentów jest etyczny, jeżeli wszystkie inne formy zostały wyczerpane. "My od kwietnia mówimy, że to, co przygotował pan Bartosz Arłukowicz jest nie do przyjęcia i szkodliwe dla pacjentów" - ocenił prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. 

Reklama

W całej Polsce w związku z niepodpisaniem kontraktów z NFZ zamkniętych jest około półtora tysiąca przychodni, a nie pracuje 5 tysięcy lekarzy.

Najwięcej nieczynnych placówek jest w województwie lubuskim - około 75 procent.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje