Reklama

Reklama

Gwałtowna zmiana pogody. Ministerstwo apeluje

W związku ze zbliżaniem się do Polski kolejnej fali upałów, MSWiA oraz służby apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jak podaje IMGW, ze wschodu do Polski napływać będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Temperatura będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza.

"W nadchodzących dniach termometry w całym kraju pokażą nawet powyżej 30 stopni. Unikajmy w takich sytuacjach przebywania w pełnym słońcu. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku" - przypomina MSWiA.

Resort apeluje też o zachowanie rozwagi podczas jazdy samochodem. 

"W trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe" - podkreślono w komunikacie.

Reklama

MSWiA przypomina również o tym, by wypoczywając nad akwenami wodnymi przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. 

"Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu" - czytamy.

"Jeśli zauważymy natomiast niebezpieczną sytuację nad wodą, dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Bardzo ważne jest bowiem, aby przy zdarzeniach zagrażających życiu lub zdrowiu, wytłumaczyć służbom gdzie do nich doszło" - zaznaczono w komunikacie.

Jak podaje MSWiA, od początku kwietnia utonęło w Polsce 206 osób.

Prognoza na piątek i sobotę

IMGW w prognozie pogody na piątek i sobotę podaje, że ze wschodu napływać będzie do Polski gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

W piątek ma być zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu i burze, lokalnie grad. Temperatura maksymalna ma wynosić od 26 stopni w rejonie Zatoki Gdańskiej, Kotlinie Kłodzkiej i na Podhalu do 30 stopni na zachodzie i w centrum.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu oraz burz, lokalnie opadów gradu. Temperatura maksymalna ma wynosić od 27 stopni w kotlinach górskich i na Podhalu do 32 stopni gdzieniegdzie na zachodzie i 33 stopni lokalnie na Kujawach. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy