Reklama

Reklama

GUS: Coraz więcej turystów nad polskim morzem

Na obszarach nadmorskich z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało w 2018 r. ponad pięć mln osób, czyli więcej o 9,4 proc. niż w 2017 r. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Wśród osób korzystających z turystycznych obiektów noclegowych na obszarach nadmorskich, w 2018 r. jedną czwartą stanowili turyści zagraniczni, a ich liczba zwiększyła się w skali roku o 10,0 proc.

Najwięcej turystów nocowało w hotelach, bo 47,5 proc. Chętnie zatrzymywano się również w ośrodkach wczasowych (16,6 proc.), a także w zakładach uzdrowiskowych (5,4 proc.) i na kwaterach prywatnych (5,3 proc).

Jak informuje GUS, w obiektach turystycznych położonych blisko morza obserwuje się zwiększanie zakresu ofert, takich jak prowadzenie zabiegów odnowy biologicznej lub umożliwienie uprawiania sportów wodnych. Rybacy, którzy przekształcili swoje łodzie i kutry rybackie w statki turystyczne, realizują rejsy rekreacyjne lub wędkarskie, a producenci jachtów morskich dostosowują swoją ofertę do potrzeb określonych grup nabywców.

Reklama

Więcej obiektów noclegowych

GUS poinformował też, że w 2018 r. na obszarach nadmorskich odnotowano 2679 turystycznych obiektów noclegowych. To więcej o 4,4 proc. w porównaniu z 2017 r. W tym było 486 hoteli (więcej o 6,3 proc.) oraz 2193 pozostałe obiekty noclegowe (więcej o 4,0 proc.). Wśród pozostałych obiektów noclegowych największą grupę stanowiły pokoje gościnne, których udział wyniósł 47,9 proc. (wzrost o 6,8 proc. w porównaniu z 2017 r.), a następnie ośrodki wczasowe - 23,7 proc. (spadek o 1,3 proc.).

Jak informuje GUS, baza noclegowa turystyki na obszarach nadmorskich obejmuje gminy, które posiadają morską granicę (są usytuowane nad Morzem Bałtyckim) lub których więcej niż 50 proc. powierzchni znajduje się w odległości 10 km od morza.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy