Reklama

Reklama

Grzegorz Schetyna wywiera presję na Hannę Gronkiewicz-Waltz

"Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna bardzo poważnie wziąć pod uwagę możliwość pojawienia się na posiedzeniu komisji weryfikacyjnej, by dać odpór kłamstwom; jestem przekonany, że dobrze tę sprawę przemyśli" - powiedział w piątek w Kielcach szef PO Grzegorz Schetyna.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w czwartek wnioski Gronkiewicz-Waltz w sprawie sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w Warszawie. NSA uznał, że kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie są tożsame. Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia udziału w posiedzeniach komisji; w czwartek po raz kolejny poinformowała, że nie planuje stawić się przed nią.

Schetyna powtórzył, że komisja weryfikacyjna, badająca nieprawidłowości wokół stołecznej reprywatyzacji została "powołana z wadami prawnymi" i jest niekonstytucyjna. "I to jest wszystko prawda, tak jak sposób zachowania (członków komisji), uwłaczający przyzwoitości i godności. Nie powinno być natomiast tak, że brak głosu, nieobecność pani Gronkiewicz-Waltz uderza w nią, w jej 10 lat, 11 już prawie lat pracy w ratuszu stołecznym" - podkreślił szef PO na konferencji prasowej.

Reklama

Jak jednak zauważył, "jest taka stara zasada, że nieobecni nie mają racji". "Więc wydaje mi się, że pani prezydent Gronkiewicz-Waltz bardzo poważnie powinna wziąć pod uwagę możliwość pojawienia się na posiedzeniu tej komisji, żeby po prostu dać odpór kłamstwom i pomówieniom, które są miotane, głównie ze strony PiS w tej komisji. I jestem przekonany, że dobrze tę sprawę przemyśli" - zaznaczył lider PO. 

Schetyna był również pytany o doniesienia "Rzeczpospolitej", że Gronkiewicz-Waltz miałaby po jesiennych wyborach wewnętrznych w PO nie otrzymać rekomendacji, by pozostać wiceprzewodniczącą Platformy.

"Rzeczywiście zmieniamy statut. Jako przewodniczący będę miał jedyne prawo do wskazywania kandydatów na wiceprzewodniczących, czy członków zarządu tak, jak było to wcześniej. Wybór będzie otwarty - kto zostanie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego, czy członków zarządu, decydować będą członkowie Rady Krajowej, więc tutaj nie mogę niczego przesądzić" - powiedział lider PO.

Z rozmów PAP z politykami Platformy również wynika, że Gronkiewicz-Waltz nie ma szans, by w nowym rozdaniu partyjnym otrzymać rekomendację Schetyny do pozostania w zarządzie PO.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy