Reklama

Grzegorz Schetyna: Ustawa łamiąca kręgosłupy sędziom. Hańba

"Wprowadzana pod osłoną nocy w rocznicę stanu wojennego ustawa specjalna, łamiąca kręgosłupy sędziom, to hańba. Każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony" - w ten sposób lider PO Grzegorz Schetyna skomentował projekt dotyczący zmian w sądownictwie autorstwa PiS. Na słowa lidera PO szybko zareagował rzecznik rządu.

Posłowie PiS złożyli w czwartek (12 grudnia) w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu oraz dokonuje zmian w procedurze wyboru I Prezesa SN. Projekt nakłada też na sędziów obowiązek poinformowania, do jakich partii należeli, w jakich stowarzyszeniach działają oraz jakim nickiem się posługują w portalach społecznościowych.

Zobacz szczegóły projektu TUTAJ

Projekt spotkał się z ostrą krytyką ze strony opozycji i środowisk prawniczych. 

Schetyna: To hańba

Reklama

"Wprowadzana pod osłoną nocy w rocznicę stanu wojennego ustawa specjalna, łamiąca kręgosłupy sędziom, to hańba. Każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony" - napisał w piątek na Twitterze Schetyna.

Wpis szefa PO to odniesienie do wpisu prawnika Marcina Matczaka na Twitterze, który brzmiał: "Proszę polityków opozycji, aby zapewnili polskich sędziów, że jeżeli aparat represji dyscyplinarnych dotknie ich pod rządami PiS, po zmianie władzy ci sędziowie będą traktowani przez praworządną Polskę jak bohaterowie, a osoby nadużywające uprawnień dyscyplinarnych będą osądzone". 

Rzecznik rządu: Jestem zszokowany

Poproszony w Sejmie o komentarz do słów Schetyny, rzecznik rządu odpowiedział: "Jestem zszokowany, że Grzegorz Schetyna posługuje się takimi porównaniami. Sam był działaczem podziemia w latach 80. i porównywanie demokratycznego procesu powstawania ustawy, popieranego przez większość wybraną w demokratycznych wyborach, do sytuacji lat 80., czyli do ofiar, które były zamykane w więzieniach, które były katowane, czy nawet mordowane przez służbę bezpieczeństwa, jest czymś niepojętym" - stwierdził Piotr Müller. 

"Podnoszenie tego typu wypowiedzi w kontekście zwykłej procedury ustawowej nie godzi się osobom, które pamiętają PRL" - dodał.

Rzecznik rządu podkreślił, że sędziowie mają działać na podstawie konstytucji oraz uchwalanych przez Sejm ustaw. Mówiąc o słowach Schetyny, o "potępieniu i rozliczeniu" sędziów, Müller stwierdził: "My już to słyszeliśmy przed wyborami, słyszeliśmy straszenie, że Platforma Obywatelska dojdzie do władzy i rozliczy sędziów czy dziennikarzy, którzy nie mówią tak, jak chciałaby tego PO. Takie słowa w sferze publicznej nie powinny padać". 

Gasiuk-Pihowicz: Ustawa o prześladowaniu sędziów

Według Kamili Gasiuk-Pihowicz, projekt PiS jest "ciosem w polski wymiar sprawiedliwości". "Idzie w zupełnie innym kierunku, niż nakazuje to orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Sądu Najwyższego" - powiedziała.

"Przestrzegam przed używaniem nazwy, że jest to ustawa dyscyplinująca sędziów. To nie jest ustawa dyscyplinująca sędziów. To jest to ustawa o prześladowaniu sędziów" - oceniła.

"PiS chciałby, żeby sędziowie orzekali tak, jak wskazuje interes partii. Tymczasem sędziowie muszą być niezawiśli. Jest to kolejna polityczna represja wobec sędziów, którzy okazują szacunek TSUE czy SN i ich orzeczeniom" - stwierdziła.

Gasiuk-Pihowicz zwróciła uwagę, że PiS powołuje się na przepisy dyscyplinujące sędziów w Niemczech. "To były przepisy, o ile dobrze się orientuję, wprowadzone po II wojnie światowej. Były absolutnie wyjątkowymi przepisami, które dotyczyły tych sędziów, którzy orzekali jeszcze w czasach nazistowskich Niemiec. To jest zupełnie inna sytuacja" - podkreśliła.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama