Reklama

Reklama

Grzegorz Schetyna: To absolutny zamach na praworządność

- Dotychczasowe rozmowy liderów partii politycznych ws. TK nie służą rozwiązaniu konfliktu wokół Trybunału, a jedynie poprawie wizerunku i pokazaniu światu, że coś w tej sprawie się zmienia - uważa Grzegorz Schetyna. Zdaniem szefa PO, wznowienie przez prokuraturę postępowania ws. przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego to "absolutny zamach na praworządność".

Grzegorz Schetyna podkreślił, że do zakończenia sporu kluczowe jest podjęcie konkretnych decyzji: zaprzysiężenie trzech sędziów TK i opublikowanie wyroku.

- Symboliczne bardzo zwrócenie uwagi przez prezydenta Obamę prezydentowi Dudzie jest jakby najlepszym obrazem tego, jak wolny świat patrzy na konflikt wokół TK, i jak bardzo wyraźnie nasz najważniejszy sojusznik (...) wskazuje nam drogę do wyjścia z tego kryzysu i nie akceptuje tej sytuacji - mówił w sobotę w Częstochowie lider PO.

- Nie mam wrażenia, że PiS, że prezes Kaczyński, chce zamknąć konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego. Moje doświadczenie w polityce mówi mi, że ważne są konkrety i wiążące decyzje, a nie tworzenie atmosfery, w którą w moim przekonaniu dała się "wpuścić" większość partii opozycyjnych - dodał.

Reklama

Poprawienie wizerunku

Ocenił, że jedynym celem rozmów jest poprawianie wizerunku i pokazywanie światu, że coś się zmienia, że Polacy rozmawiają o zakończeniu konfliktu wokół TK.

- Nic się nie zdarzyło, nic się nie zmieniło, konflikt trwa. Potrzebne jest zaprzysiężenie trzech sędziów, potrzebne jest wydrukowanie wyroku TK i to może dać nam jakąś próbę zmiany - podkreślił Schetyna.

Przewodniczący PO ocenił, że jeśli nie zostaną spełnione te warunki, konflikt będzie narastał i ogniskował uwagę nie tylko w kraju, ale i za granicą, co jest szkodliwe dla Polski i jej wizerunku, wpływa na rating polskiej gospodarki i w konsekwencji będzie przekładało się spadek zagranicznych inwestycji.

- Walka z sądem konstytucyjnym, walka z TK, jest nie do zaakceptowania w wolnym świecie, bo to jest symbol kraju praworządnego - podkreślił Schetyna. W jego opinii, jeżeli rząd PiS i prezydent Andrzej Duda nie zmienią tej polityki, to straty będą rosły.

Spotkanie liderów partii

W czwartek w Sejmie spotkali się liderzy ośmiu partii zaproszeni przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce".

Prezes Kaczyński ocenił, że rozpoczął się dialog polityczny. Szansy na porozumienie ws. TK nie wykluczają Nowoczesna, PSL, SLD i KORWiN. Chęci kompromisu ze strony PiS nie widzą natomiast PO i Partia Razem.

"Absolutny zamach na praworządność"

Grzegorz Schetyna na sobotnim spotkaniu w Częstochowie powiedział również, że, czynności sprawdzające w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego to "absolutny zamach na praworządność" i sytuacja, która nie byłaby możliwa w innym kraju Unii Europejskiej lub Stanach Zjednoczonych.

- Mówiliśmy, że Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny będzie wykorzystywał to miejsce i tę funkcję do politycznej zemsty, że to jest możliwe. Bardzo szybko przekonaliśmy się, bo ta konsekwencja zdarzeń jest bardzo symboliczna - prokurator nie wszczyna postępowania (...), a następnego dnia jest zmiana prokuratora i zmiana decyzji. O czym to świadczy? To świadczy o politycznym wpływie - powiedział szef PO w sobotę w Częstochowie.

- Jeżeli ktoś dopuszcza się takiej sytuacji lub toleruje, jako osoba za to odpowiedzialna, to coś niesłychanego i szkodzącego polskiemu wizerunkowi - dodał Schetyna.

W piątek PO podała, że chce by szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował Sejm, na jakiej podstawie stołeczna prokuratura wznowiła postępowanie ws. przekroczenia uprawnień przez prezesa TK. Wcześniejsza decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa była przedwczesna - twierdzi prokuratura.

Inauguracja Klubu Obywatelskiego w Częstochowie

Schetyna przyjechał w sobotę do Częstochowy, by wziąć udział w inauguracji Klubu Obywatelskiego w tym mieście. To druga taka placówka w woj. śląskim. Pierwsza powstała w Gliwicach. Jak mówią przedstawiciele PO, Kluby Obywatelskie mają być początkiem nowej Platformy, ich uczestnicy mają debatować o najważniejszych sprawach. Uczestnicy sobotniego spotkania w Częstochowie rozmawiali o dziedzictwie po Janie Pawle II w 11. rocznicę śmierci papieża.

- Rozmawiamy o najważniejszych rzeczach, o pamięci, o tym co z pontyfikatu Jana Pawła II wynika dzisiaj dla nas, dla Polski, Polaków, naszych relacji (...), co z tego pamiętamy, jak to zmieniało nasze życie, jaki ma wpływ na dzisiejsze dni i to wszystko co przed nami (...). O tym wielkim dialogu i porozumieniu, które było po jego odejściu wydaje się, że wszyscy zapomnieliśmy (...). Ta data powinna być też symboliczna w powrocie do rozmów i przywoływania pamięci - wskazał szef PO.

Pytany, czy będzie to miało wpływ na przebieg rozmów liderów partyjnych, odpowiedział: "Nasze doświadczenie rozmów - ostatnich przynajmniej - u marszałka Kuchcińskiego pokazuje, że to nie jest związane z nauką Jana Pawła II, że to jest czysta polityka, i to jeszcze budowana w taki sposób, który nie ma prawdziwych intencji".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy